Kültür merkezlerinin tasarımını etkileyen kriterler: Türkiye örneği
The criteria that effect the design of cultural centers: The case of Turkey
  1. Tez No: 180331
  2. Yazar: TUBA ULU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Kültür merkezleri, dünyada meydana gelen büyük toplumsal ve kültürelhareketler sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada Türkiye'deuygulanmış ve kullanımda olan kültür merkezleri arasından seçilen örneklerincelenmektedir. Bu tezin amacı, kültür merkezlerinin mimari tasarımözelliklerinin çözümlenerek etkin olarak kullanılmaları için öneri geliştirilmesive ileride yapılacak tasarımlara kaynak ve rehber oluşturmasıdır. Girişbölümünde, tezin amacına uygun olarak hipotezler ortaya konulmuştur.Çalışmanın içeriğinde stanbul, Çankırı, Ankara, Samsun, Edirne, Konya,Nevşehir ve Bitlis illerinde bulunan kültür merkezleri ile ilgili gerekli tümbilgilerin toplanmasına çalışılmıştır. Bu kültür merkezlerinin konumu ve kentleilişkileri, mimari biçimlenmeleri ile yaklaşımları, fonksiyon ilişkileri, kullanılanyapım teknolojisi ve malzeme seçimleri incelenmektedir. Örneklerikarşılaştırmak için yöntem olarak analiz tabloları kullanılmıştır. Sonuçbölümünde ise, incelenen kültür merkezleri üzerinden yapılan karşılaştırmalardeğerlendirilmekte, hipotezler sınanmakta ve öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Significant social and cultural movements in the world cause the emergenceof the cultural centers. In this study, the selected samples of these buildingsin Turkey that are constructed and in use are examined. The purpose of thisthesis is analyzing the architectural design criteria of cultural centers, toadvance a proposal for effective usage of these buildings and using thesedata in constitution of a source and guide for further designs. In the firstsection, hypotheses in accordance with this purpose are stated. Within thescope of the study, the information about the cultural centers in Istanbul,Çankırı, Ankara, Samsun, Edirne, Konya, Nevşehir is collected. Thelocation of these buildings, the relations with the city, architectural formand manner, functional relations, construction technologies and usedmaterials are searched. Table of analyses are used as the research method inorder to compare the samples. In the conclusion section, the comparison ofsamples is evaluated, the hypotheses are tested and proposals are advanced.