Yeni geliştirilmiş deneysel formuller kullanılarak 14-15 MeV'lik nötron reaksiyonlarında çiftlenim etkisinin incelenmesi
Investigation of pairing effect by using the new evaluated empirical systematic for 14-15 MeV neutron reaction cross sections
  1. Tez No: 180330
  2. Yazar: AHMET FEVZİ ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYÜP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda özellikle nötronlarla oluşturulan reaksiyonlar için eşik enerjisicivarında daha hassas ve daha fazla sayıda yeni deneysel tesir kesiti ölçümleriyapılmaktadır. 14-15 MeV'lik nötronlarla oluşturulan bu çekirdek reaksiyontesir kesitleri ve parçacık yayınlanma spektrum ölçümleri nükleer kuvvetler ilenükleer yapının anlaşılması ve nükleer modellerin yeniden geliştirilmesibakımından önemlidir. Bu yeni deneysel değerler kullanılarak Tel vearkadaşları tarafından çekirdek kabuk modeli ve asimetri parametresis = (N - Z) /A 'de göz önüne alınarak, yeni bir deneysel (n,p) reaksiyon tesir112-124kesiti formülü geliştirilmiştir. Betak ve arkadaşları, Sn ince hedef içinyapmış oldukları en son deneylerinde bu formülün tek-A'lı tesir kesitlerinihesaplamalarda uyumlu olduğunu gözlemişlerdir. Çiftlenim etkisini de gözönüne alan bu yeni deneysel formül (n,2n) ve (n,α) reaksiyonlarına modifiyeedilerek Tel ve ark. tarafından literatüre uygun yeni katsayılı formüller eldeedilmiştir.Bu çalışmada, Tel ve arkadaşlarının geliştirmiş olduğu tesir kesiti için bu yenideneysel (n,p), (n,2n), (n,α) ve (n,t) formüller ve yeni deneysel sonuçlar gözönüne alınarak, çekirdek kabuk modelinin tek-çift etkisi ve temelnükleon-nükleon etkileşmesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, especially having around threshold energy more new and sensitivecross section experimental measurements for neutron induced have been made.Precise cross section data measurement of neutron around 14-15 MeV energyand particle emission spectra are very important for understanding the nuclearforce, nuclear structure and refinement nuclear models. Tel et al. havesuggested using these new experimental data to reproduce a new empiricalformula of the cross-sections of the (n,p) reactions with dependent onasymmetry parameter s = N-Z/A and nuclear shell model. Betak et al. have112-124found agreement with odd-A nucleus in latest experiment for Sn thintarget. Tel et al have obtained new appropriate coefficient by modifying thewith depend on the pairing effect formula for (n,2n) and (n,α) reactions.In this study, we discussed odd-even effect and basic nucleon-nucleon effect withthe nuclear shell model considering new experimental data results and newcross sections formulas (n,p), (n,2n), (n,α) and (n,t) reactions developed by Telet al