Genetik algoritma ile iletişim ağlarında yönlendirme optimizasyonu
Routing optimization in communication networks with genetic algorithm
  1. Tez No: 180334
  2. Yazar: ALPER ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İletişim ağları için trafik yönlendirme hayati önem taşımaktadır. Yeterlikapasiteye sahip olsalar bile, yanlış yönlendirme iletişim ağlarında darboğazlaryaşanmasına neden olmaktadır. Doğru yönlendirme meselesi, karmaşık ve çokyönlü değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bir iletişim ağı için majörşartları uzun vadeli kapasite planlaması, minör şartları ise periyodikoperasyonlar belirler. Periyodik operasyonların başarısı ağ üzerindeki trafiğintüm ağ kaynakları kullanılarak aktarılmasına bağlıdır. Dengeli trafik dağılımıiçin, ağın taşıma birimlerinin hesaplanmış ağırlık değerlerine göre ayarlanmasıgerekir. Ulusal veya uluslararası düzeyde hizmet veren ağlar için linklerinağırlık değerini belirlemek oldukça zordur. Link ağırlık değerlerinin analitikveya nümerik yöntemlerle belirlenmesi neredeyse imkansızdır. Bu tezdelinklerin ağırlık değerlerinin genetik algoritma kullanılarak belirlenmesiüzerinde çalışılmıştır. Yapılan simülasyonlarda, nispeten büyük ağlardagenetik algoritmanın daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Traffic routing is a vital issue for communication networks. Misrouting may be areason of bottlenecks in communication networks even if they have enoughcapacity. Proper routing is a complex issue and needs to be evaluated in manyways. For a communication network, major conditions are determined by capacityplanning and minor conditions are determinde by periodical operations. Thesuccess of periodical operations depend on the traffic transfer by using all networkresources. In order to provide balanced traffic diversity, network carrier unitsshould be set with precalculated weight values. For networks offering national andinternational services, link setting is a difficult issue. Link weight setting is nearlyimposible to be obtained by analytical or numerical methods. In this study, geneticalgorithm is used to obtain link weight values. It is shown that genetic algorithmoffers more successful results for relatively large networks.