Akıllı bir asansör sisteminin benzetimi
Simulation of an intelligent elevator system
- Tez No: 180335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, kabin hareketi YSA ile denetlenen bir asansör sistemi için farklı birbenzetim programı yöntemi geliştirilmiştir. Gerçek sistemlerde olduğu gibiyolcular her katta trafik düzenine uygun, rasgele sayılarda hizmet talepetmektedir. Geleneksel asansör sistemlerinden farklı olarak da hedef çağrılaryolcular kabine ulaşmadan belirlenmektedir. Böylece olası kabullenmeler enaza indirilerek gerçek sisteme oldukça yaklaşılmıştır. Bu benzetim programınınbir diğer farklı yönü ise toplam kalitenin arttırılması amacıyla yolcuların yoğuntalep gösterdiği katlara kabinin yönlendirilmesidir. Bunun için en çok beklemesüresine sahip yolcuların bulunduğu katın ağırlık derecesi en büyük seçilerek,yapay sinir ağı girişlerinden biri olarak uygulanmıştır. Kabinin, ağırlık derecesien büyük kata yönlendirilmesi sağlanmıştır. Böylece gidip gelme ve beklemesüreleri azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a different simulation program has been developed for an elevatorsystem which is car activity controlled by AIN (Artificial Intelligence Network).Passengers have been demanded service at random number, suitable for trafficorder all floors as in real systems. Target calls has determined before passengersdon?t arrive the car. In this way, it is rather approached to real system,reducing probabilities at least. A different characteristic of this simulationprogram the car is directed to floors that are passengers demand densely inorder to increase total quality. Because of this weight degree of the floor whichhas passengers that have maximum waiting time is carried out an AIN input,selecting maximum. The car is directed to floor that has maximum weightdegree. In this way, to RTT (Round-Trip Time) and waiting time is reduced.