Elektronik belediye sisteminde tahsilat ve yönetişim modeli
Collecting of revenue and role player model in electronic-municipality system
  1. Tez No: 180333
  2. Yazar: TAYFUN İMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, elektronik belediyecilik yöntemleri kullanılarak tüm vergilerin tahsilatınıninternet üzerinden yapılması sağlanmış olup, bunun için bir model oluşturulmuştur. E-devlet ve e-belediye kavramları açıklanmıştır ve Türkiye'de ve dünyada elektronikbelediyeciliğin geldiği durum incelenmiştir.Bu çalışmada, yönetişimin etkin olmasında rol oynayan ilkeler, yapılan düzenlemelerinetki değerlendirmeleri, vatandaşa hizmet sunumunda izlenen yol, kamu yararıanlayışının korunması ve kamunun hedeflerine ulaşmasında vatandaşın misyonu gibifaktörler ele alınmıştır.Belediyelerin elektronik işlemlerdeki özelliklerine değinilmiş olup ödeme metodu olarakkredi kartı kullanılması benimsenmiştir. Daha sonra vergi tahsilatında kullanılanveriler analiz edilmiştir. Son olarak web programlama dili ile vergi tahsilatı uygulamasıyazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we ensure that collecting of all taxes has been done by internet and a modelhas been developed to carry out this. The concept of electronic municipality both inTurkey and in world has been examined and the terms e-government and e-municipalityhave been explained.In this study, the factors that are the role players for effectiveness of governance suchas; principles, the assessments of effects of actions, the way to serve to the employees, toencourage the understanding of public benefit and the mission of citizens to achieve thepublic goals have been handled.The characteristics of e-municipalities have been emphasized then it has been decided touse credit-card as a payment method. Later, data that were used in collecting of taxeshas been analyzed. Finally, collecting of taxes implementation has been written by usinga web programming language