Hayvansal atık yağlardan biyodizel üretimi ve özelliklerinin geliştirilmesi
Biodiesel synthesis from waste of animal fats and improvements of its properties
  1. Tez No: 180341
  2. Yazar: BURSEV DOĞAN ARTUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde petrol ürünlerine bağımlılığın artması, meydana gelen enerjikrizleri ve çevresel sorunlar nedeni ile alternatif enerji kaynakları alanındaaraştırmalar hızla devam etmektedir. Bunlardan biyodizel yakıtlar bu kapsamdaen yeniler arasındadır ve dizel yakıtına alternatiftir.Bu çalışmada, önemli bir potansiyeli bulunan hayvansal atık yağlar, metil alkolile çift katalizli esterleşme reaksiyonuna sokulmuş ve sıcaklık, metil alkolmiktarı, katalizör cinsi ve miktarı parametrik olarak incelenmiş olup, viskozite,alevlenme noktası değişimleri kaydedilmiştir. Diğer taraftan, organik esaslımetal katkı maddeleri sentezlenerek, akma noktası düşürülmeye çalışılmıştır.Yapılan deneyler sonucu kütlece %35 metanol/yağ oranında, 63±1 oC sıcaklıkta,2 saat sürede, %1 NaOH katalizörlüğünde, yağın kütlesi esas alındığında, %89verim ile en yüksek değere ulaşılmıştır. Sentezlenen organik esaslı NiO ve MgObileşiklerinin, katkı maddesi olarak biyodizele; 12 µmol/L biyodizel oranındakatılmasıyla akma noktasının düşürülmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation of alternative energy resources have been continuing rapidlybecause of increasing dependence on petroleum products, energy crisis andenvironmental issues. In this frame, biodiesel fuels are the emerging issue andalternative for diesel fuels.In this study, two step catalytic process for synthesis of biodiesel was studied byreacting waste animal fats with methanol. The temperature, amount ofmethanol, type and amount of catalyst are studied as parameters and changes inviscosity and flash point were measured. On the other side, it is tried to decreasethe pour point by addition of organic based metal additive substances.At the end of experiments, the maximum yield of %89 was obtained with %35methanol with respect to fat, at temperature 63±1 oC, 2 hours reaction time andby catalysing with %1 NaOH. Reduction of pour point was achieved by addingorganic based NiO, and MgO compounds to biodiesel at the ratio of 12 µmol/L.