Sakarya Nehri Çeltikçi Çayı'ndaki tatlısu kefallerinin (Leuciscus cephalus L., 1758)dokularında ağır metal birikiminin incelenmesi
Invastigation of accumulation of heay metals in tissues of fresh water chub (Leuciscus cephalus L., 1758) living in Çeltikçi Stream of Sakarya River
- Tez No: 180340
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Sakarya nehri' nin önemli kollarından biri olan Çeltikçi çayındayaşayan Leuciscus cephalus (L., 1758) bireylerinin karaciğer, kas vesolungaçlarında Zn, Cd, Pb, Cu ağır metallerinin birikim düzeyleriaraştırılmıştır. Dokulardaki ağır metal birikiminin tespitinde anodik sıyırmavoltametrisi yöntemi kullanılmıştır. Örneklerin vücut ağırlığı ile dokulardakiağır metal düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon değerihesaplanmıştır. Dokularda tespit edilen ağır metallerin düzeyleri arasındakifarklılıkların önem derecesini belirlemek için t testi kullanılmıştır. Zn, Cd ve Pbnin en fazla karaciğerde (98,5000 ppm, 4,5354 ppm ve 38,9649 ppm), Cu'nun isekasta (6,0330) olduğu saptanmıştır. Vücut ağırlığı ile kastaki Zn, Cd, ve Cumiktarı arasında pozitif, Pb miktarı arasında negatif bir ilişki olduğusaptanmıştır. Vücut ağırlığı ile karaciğer ve solungaçtaki Zn, Cd ve Pb miktarıarasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the accumulation of heavy metals such as Zn, Cd,Pb, Cu in livers, muscle and gills of Leuciscus cephalus (L., 1758) living inÇeltikçi stream, one of the important branches of Sakarya river. The heavymetals accumulated in the tissues were determined with the use of AnodicStripping Voltammetry (ASV). The correlation values were computed in orderto determine the relation between the heavy metal accumulation and bodyweights of the samples. The significance levels of heavy metal accumulation inthe tissues were defined with t test. The highest accumulation of Zn, Cd and Pbwas observed in liver (with 98.5000, 4.5354 and 38.9649 ppm respectively) whilethe highest accumulation of Cu was observed in muscles with 6.0330 ppm. Itwas observed there was a positive correlation between the body weight and theaccumulated amounts of Zn, Cd and Cu in muscles and a negative correlationbetween the body weight and the accumulated amount of Pb in muscles. It wasobserved that there was a positive relation between the body weight and theamounts of Zn, Cd and Pb accumulated in liver and gills.