Yerel acil müdahale fonksiyonlarının yerseçiminin coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak ölçme ve değerlendirilmesi: Ankara örneği
Measuring of local emergency intervention function accesibility by using GIS: A case study on Ankara
  1. Tez No: 180342
  2. Yazar: KADİR KAAN SAKAKLI
  3. Danışmanlar: DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Acil durumu, insanoğlunun hayatını heran heryerde etkileyebilecek birolaydır. Tarihten günümüze insanoğlu, acil müdahale gerektirenolayların önüne geçebilmek için birçok önlem almaya çalışmıştır.Günümüzde olduğu gibi gelecekte de acil müdahale gerektiren olaylaroluşmaya devam edecektir. Fakat alınacak önlemlerle ortayaçıkabilecek istenmeyen durumları asgari düzeylere indirmekmümkündür. Acil durum yönetimi; hazırlıklı olma, zarar azaltma,müdahale ve iyileştirme olmak üzere 4 evreden oluşmaktadır. Buevrelerin ikinci olan hazırlık evresinde alınacak önlemler bütünü, acilmüdahale fonksiyonlarını ortaya çıkarır. Acil müdahale fonksiyonları,yangına müdahale birimleri, acil tıbbi müdahale birimleri ve güvenlikbirimleri olarak ayrılır. Kent içerisinde meydana gelebilecek bir acildurumda acil müdahale birimlerinin olay yerine zamanında ulaşmasıkritik önemdedir. Bu nedenle öncelikle yerel acil müdahalefonksiyonları arasında zorunlu olanlar çıkarılıp, bu fonksiyonlar içinkritik süre standartları hesaplanmıştır. Standart kritik süreler, acildurumda ortaya çıkabilecek can kayıplarının önüne geçebilecek eşikzamanlardır. İtfaiye ve Acil Tıbbi müdahale ekiplerinin kritik süreleriçerisinde nerelere müdahale edebileceğinin önceden saptanmasıortaya çıkabilecek acil durumlara karşı hazırlıklı davranılmasınıberaberinde getirir. Bu nedenle erişilebilirlik ve zaman olgusuplanlanarak yapılan Ankara kenti örneklem çalışma alanında yerel acilmüdahale fonksiyonlarından olan İtfaiye ve Acil tıbbi müdahalebirimlerinin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla ortaya çıkarılan kritik süreiçerisinde nerelere müdahale edebildiği ve nerelere müdahaleedemediği ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada yöntem olarak ağ analizitekniği kullanılmıştır. Sonuç olarak ortaya çıkan erişilebilirliktenyararlanamayan yerler için öneriler getirilip, kentin bütününe yönelikacil müdahale erişilebilirlik durumu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergency is an event which can influence the human life ineverywhere and everytime. Human being tried to prevent emergenciesfrom past to this day. Like today emergencies will exist in the future,too. But it is possible to minimize unwanted conditions withprecautions.The emergency management has four phases. This phases areprevention, preparedness, responce and recovery. As a being one ofthese phases, the precautions in prepereadness phase exposeemergency functions. And the others are emergency interferencefunctions, fire interference units and security units.In case of an emergency in the city, it is critically important arrivingemergency area on time. So that firstly in this study, urgent emergencyinterference functions has been exposed in the local and critical timestandards of these functions has been exposed. The exposed criticaltime standards are threshold periods to prevent life casualties. Incritical time standards, early determining interference areas for fire andambulance units reveal being ready for emergencies.In the sample area of Ankara City?s accessibility and time planningstudy, timed interference areas determined according to local urgentinterference functions fire and ambulance units by use of geographicalinformation systems. In this study network analysis technique has beenused as a method.In conclusion the places which can not have benefit of accessibility aredetermined for suggestions and emergency interference suggestionsalso for whole city.