Sistem tercihinde analitik hiyerarşi modelinin Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde uygulaması
Application of analytical hierarchy model on system choose in Land Register and Cadastral General Directory
- Tez No: 180361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verileri vatandaşlar için ne kadarönemliyse, bu verileri altlık olarak kullanıp, kendi sorumluluklarındayürüttükleri işleri sayısal ortamda gerçekleştirecek birçok kurum ve kuruluşiçinde aynı önemi arz etmektedir. Fakat TKGM şu andaki mevcut sistemiyleverilerini diğer kurumlara açması imkânsızdır. Yukarıdaki amaçlaraulaşılmasının imkânsız olduğu düşünülmektedir. TKGM için mevcut sistem,TAKB S projesi ve Avrupa Modeli gibi alternatiflerin değerlendirilmesindeAnalitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemiyle hangi sistemin daha iyi olduğunakarar verilmesi amaçlanmıştır.Saaty tarafından 1970 yılında araştırılıp ve geliştirilen AHP, birden çokkriterin mevcut olduğu karmaşık problemlerin çözümünde kullanılıp, kararvericilerin; problemin ana hedefi, kriterleri, alt kriterler ve alternatifleriarasındaki ilişkiyi gösteren bir hiyerarşik yapıda modellemelerine olanak verenbir yöntemdir. AHP, karar hiyerarşisinin tanımlanabilmesi durumundakullanılan, kararı etkileyen faktörler açısından karar hiyerarşisinde bulunankararların yüzde dağılımlarını veren bir karar verme ve tahminleme yöntemiolarak tanımlanabilir.AHP, önceden tanımlanmış bir karşılaştırma skalası yardımıyla ilgili kararıetkileyen ana ve alt kriterler açısından karar noktalarının önem değerleriaçısından, birebir karşılaştırmalara dayanmaktadır. AHP, karar vericinin hemobjektif hem de subjektif düşüncelerini karar sürecine dahil edip, bilginin,deneyimin, kişinin düşüncelerini ve önsezilerini mantıksal bir şekildebirleştirebildiği bir yöntemdir. Çalışmada öncelikle, TKGM ait olarak beştemel kategoride (Sistem Performansı, Yapılan şin Kalitesi, ÇalışanMemnuniyeti, Vatandaş Memnuniyeti ve Fayda/Maliyet Analizi) bilgilerikullanılarak Hangi sistemin daha uygun olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.Bunun belirlenebilmesi için yukarıda verilen beş ana kriter değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TKGM datas are not just used by compatriot. There are a lot of societies andfoundation that use these data as support and do the works that are selfresponsibilited in numerical environment. However, now, it is considered to beimpossible to open in use datas to other societies with the existing system inTKGM. In the existing system for TKGM, in evaluation of alternatives asTAKB S project and Europe Model, it is aimed to decide which system is betterby using Analytical Hierarchy Process (AHP).AHP is studied and developed by Saaty in 1970. It is used in complex problemssolution which contains more than one criterion. It is a method that enables tomodel in a hierarchy structure that shows the relation between complexproblems of decision makers, main purpose of problem, sub- criterions andalternatives. AHP, may be described as a making a decision and estimatemethod, that is used in describing decision hierarchy, and that showspercentage distribution of decisions in decision hierarchy by the way of factorsthat effects decision.At the point of view of, main and sub criterians that effects related desicion,importance of desicion points, by the help of comparison scale; AHP is basedon comparisons. AHP is a method that can add both subjective and objectiveideas of decision maker in decision process and combine knowledge,experience, person?s ideas and presentiment logically. In this study the study,firstly, it is aimed to learn which system is more suitable, by using informationthat is owned by TKGM at five categories, namely system performance,quality of done work, worker?s satisfaction, compatriot satisfaction andutility/cost analysis. To identfy learn that five main criterions are evaluated.