Antakya kentinin özgünlüğü ve günümüz koruma sorunlarının Antakya kentsel sit alanında irdelenmesi
Originality of the Antakya city and examining today's problems of the conservation in the Antakya city urban site
- Tez No: 180368
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma Antakya kentsel sit alanındaki koruma sorunlarının, tarihselkültürün gelecek nesillere aktarılması ile ilgili çalışmalarınyetersizliklerinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. 1975 yılındakoruma altına alınan Antakya kentsel sit alanındaki konut dokusunungittikçe yıpranması, var olan koruma amaçlı imar planına rağmenkontrol mekanizmasının plana aykırı uygulamalarda bulunması,kullanıcıların değişim istemleri ile oluşan yoğun tahribatın tespitiamacıyla yapılan çalışmada aynı zamanda Türkiye'de koruma sürecindeyaşanan sorunlar değerlendirilmiştir. Çalışma, Antakya kentinin sahipolduğu sosyal, kültürel, dini ve ticari mekanları ve çok kültürlütoplumsal yapısıyla oluşan özgünlüğünü vurgulamakta; kentin bugünkütahrip edilmiş halinden uzaklaşarak, etkin bir yaşam alanı halinegelmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has made real with the aim of transferring problems of theAntakya city urban area and the historical culture to the nextgeneration. The other aims of this study are; fraying of the residenceareas, which is registered in 1975, gradually, the uncontrolled practiceof the control system in spite of the conservation plan, the fixing of theintensive destruction which is existed by the users changing offers. Atthe same time the problems of the conserving duration in Turkey areevaluated. This study, which has realized in the urban area, emphasizesthe social, cultural, religious and trade places of Antakya and, theoriginality of its multi-cultural social structure by moving away fromtoday?s destroyed condition and offers to be an active and sustainablearea.