Bulgaristan Hacıoğlu Pazarcığı'ndaki (Dobriç) camiler ve çeşmeler
The mosques and fountains in Hacıoğlu Pazarcığı(Dobrich) in Bulgaria
- Tez No: 180369
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın konusu, Bulgaristan Dobruca Bölgesi'ndeki HacıoğluPazarcığı'nda günümüze ulaşan camilerin ve çeşmelerin incelenmesi,böylece Türk mimarlık tarihi ile koruma ve restorasyon faaliyetlerinekatkı sağlayacak verilerin tespit edilmesidir. Tezin giriş bölümündeçalışmanın amacı anlatılarak, incelenen yapıların yerleri hakkında bilgiverilmiştir. kinci bölümde Dobruca bölgesinin tarihi gelişimiincelenmiştir. Üçüncü bölümde yapılarla ilgili kaynaklardan sözedilmiştir. Katalog bölümünde, rölöve çizimlerine dayanılarak eserlerinanalizleri yapılmış, her bir yapı için restitüsyon önerileri hazırlanmıştır.Kataloğa alınmayan ve günümüze ulaşmamış eserler ise beşincibölümde incelenmiştir. Genel değerlendirme ve sonuç bölümlerinde,elde edilen bilgiler tartışılarak incelenen cami ve çeşmelerin önemi vedeğerleri konusunda somut veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is researching the mosques and fountainsreached today in Hacioglu Pazarcigi in Bulgaria, and by this way,establishing data which will support Turkish architectural history &conservation and restoration works. In the introduction chapter, theinformation about locations of the studied monuments are given byexplaining the aim of the work. In the second chapter is examined thehistorical development of Dobruca region. In the third chapter ismentioned about the bibliography concerned with the monuments. Inthe catalog chapter, the monuments are analysed based on thesurveying drawings, and restutition experiments are prepared for each.Historic buildings not included in the catalog and not reached today arestudied in the fifth chapter. In the general assessment and conclusionchapter, concrete data about the importance and worth of the mosquesand fountains researched are get by discussing obtained information.