Nokta direnç kaynağında ara bağlayıcının birleşme özelliklerine etkilerinin araştırılması
Effect of binder on bonding properties in spot resistance welding
- Tez No: 180390
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada titanyum ve düşük karbonlu çelik levhalar nokta direnç kaynakyöntemi kullanılarak birleştirilmişlerdir. Birleştirmeler ara bağlayıcılı ve arabağlayıcı kullanılmaksızın gerçekleştirilmiş ve ara bağlayıcı olarak da A1306gümüş alaşımı folyo kullanılmıştır. Birleştirme işlemlerinin tümü argonkoruyucu gazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kaynak işlemleri esnasındakaynak akım ve basınç değerleri sabit seçilmiş, kaynak süreleri isedeğiştirilmiştir. Kaynaklı numunelere çekme ve sertlik testleri ile mikro yapıçalışmaları uygulanmıştır.Çekme testleri sonucunda titanyum-çelik birleştirmelerinde en iyi sonuç arabağlayıcılı birleştirmelerden elde edilirken, titanyum-titanyumbirleştirmelerinde ara bağlayıcının birleşme mukavemetini olumlu yöndeetkilediğine dair bir bulguya rastlanmamıştır. Sertlik testleri sonucunda enyüksek sertlik değerleri ITAB' da ölçülürken bunu sırasıyla kaynak çekirdekmerkezi ve ana malzeme takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study titanium and low carbon steel were welded by using spot weldingmethod. Bodings were carried out with and without binder. Which is A 1306silver alloy folio. Bandings were carried out under Argon atmosphere. Differentweld durations were tried by holding welding current and pressures constant.Welded parts were characterized by means of tensile strength, hardness anmicrostructure.While binder increases the welding performance of titanium steel welding intitanium-titanium welding, binder does not effect the weld performance. Thehighest hardness value was measured from HAZ and second highest hardnessvalue was measured from weld core region. The base metal gave the lowesthardness value.