Akıllı ev teknolojisi
Smart home technology
- Tez No: 180389
- Danışmanlar: DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akıllı Ev, bilgisayarın hayatımıza girmesinden sonra gelişen teknolojiye ayakuydurmanın adeta imkansızlaştığı dünyada, bilgisayar teknolojisi ve iletişiminkullanıldığı, hemen hemen herkesin hayatında az çok var olan teknolojilerinbirleştiği bir ev olarak tanımlanabilir. Akıllı Ev teknolojisinin gereksiniminidoğuran en önemli unsur güvenliktir. Akıllı bir evin sağlayacağı güvenliğinklasik alarm sistemlerine kıyasla en büyük avantajı, evde olabilecek hırsızlık,yangın v.b olayların başlamadan engellenebilmesi ya da en kısa zamandamüdahale edilebilmesine olanak sağlamasıdır. Bu çalışmada akıllı olaraknitelendirilecek bir evin sağlayabileceği aktif caydırıcı etkide bir güvenliksistemi tasarlanacaktır. Tasarım : hareket algılayıcı sistem, hareketi işleyen vekontrol merkezine aktaran sistem, uyarıcı etkiyi gerçekleştiren sistem olmaküzere 3 ana sistemden oluşacaktır. Ayrıca Akıllı Ev teknolojisi hakkında 50kişiyle yapılmış anketin sonuçları aktarılacak ve bu sonuçlardeğerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Smart home can be defined as after entering the computer into the human life,in the world, which is following the technology is virtually impossible, computertechnology and communication usage and nearly all the human life that havemore or less technology are merged in a home. The most important reasonwhich leads to the requirement of smart home technology is security. The mostimportant advantage of smart home security according to the classic alarmsystems is that it is provided that theft, fire etc., events in the home is preventedbefore starting or is interfered in the shortest time. In this work, that a home,which will be described smart, will be able to provide ?active deterrent effect?,will be designed. The design will consist of 3 main systems which are movementsensor system, the system that processes the movement and transters to themain control, the system that realizes the warning effect. Also results of asurvey, which is conducted among 50 people about smart home technology, willbe given and these results will be evaluated.