Kamuda yapı üretimine yönelik bir risk yönetim modeli
A Risk Management Model For Building Construction In Public Sector
- Tez No: 180415
- Danışmanlar: PROF.DR. TANJU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ivKAMUDA YAPI ÜRET M NE YÖNEL KB R R SK YÖNET M MODEL(Yüksek Lisans Tezi)Suat ÇUBUKÇUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETYapım süreci ile yapı ürününe ait maliyet, süre ve kaliteye ait mevcutbelirsizliklerin yanında ülkemizin henüz sosyo-ekonomik ve politik gelişmesinitamamlayamamış olmasından dolayı belirsizlikler ve riskler daha daartmaktadır. Ülkemizde yapı sektöründeki en büyük ve en kapsamlı inşaatyatırımlarının kamu tarafından yapılması, kamu yapılarının kritik ve önemlialanlarda hizmet vermeleri, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yapımlarınınyürütülmesi ve finansmanın kamu kaynaklarından karşılanması nedeniyle kamuişvereninin inşaat konusunda topluma karşı olan sorumluluğu artmakta ve yaşananolumsuzluklar toplumun yakın ilgisini çekmektedir. Ancak ülkemizde kamuyapılarının üretimi sürecinde risk yönetim faaliyetleri önemsenmemiş ve az daolsa yapılan risk yönetim faaliyetleri sezgisel varsayımlara dayandırılarakgerçekleştirilmiştir. Bu anlamda ülkemizde kamunun gereksinim duyduğu veyetkili kamu kurum ve kuruluşlarınca yapımı sağlanan inşaatlar kapsamındameydana gelebilecek risklerin en aza indirilmesi için etkili ve kararlı bir riskyönetimi yaklaşımı gerekmektedir.Bu çalışmada; literatür araştırmasıyla risk yönetimi ve yapı üretimine yönelikkavram ve aşamalar, kamuda yapı üretimine dair mevzuat ve uygulamalarirdelenmiş, risk doğuran proje özellikleri belirlenmeye çalışılmış ve uluslararasıihale kanunları ile ülkemizde yürürlülükte olan kanunlar arasında birvkarşılaştırma yapılmıştır. Beşinci bölümde ?risk yönetimi? ve ?yapı üretimikavramları?, ?kamuda yapı üretimine yönelik mevzuat ve kurumlar?, ?yapıüretimi sürecine katılan taraflar (kamu işvereni-teknik müşavir-tasarımcı-yüklenici)? açısından ele alınarak, proje ve risk yöneticileri için belirsizliklerinen aza indirilmesi ve risklerin fırsata dönüştürülmesi amacıyla bir modelkurgulanmıştır. Bu model, algoritmik bir yapıda, yapı üretim süreci temelalınarak yapı üretim risklerini tanımlayan kontrol listeleri ile oluşturulmuştur.Oluşturulan modelde izlenecek yöntemler oldukça basit, kamuya ve yükleniciyefazla külfet getirmeyecek yöntemler olmalarına rağmen kazanımları oldukçafazladır.Modelin başarıya ulaşabilmesi için özellikle mal sahibi ve yüklenicinin katılımısağlanmalıdır. Konunun uzmanı kişilerce sistematik risk yönetimi politikasıoluşturulması, süreçte görev alan bütün çalışanların takım ruhu içerisindebelirlenen kural ve yöntemlere yeterince duyarlı olması büyük önem taşır.Bilim Kodu : 804.1.119Anahtar Kelimeler : Kamu inşaatları, yapı üretimi, risk yönetimiSayfa Adedi : 112Tez Yöneticisi : Prof Dr. A.Tanju GÜLTEK N
Özet (Çeviri)
viA RISK MANAGEMENT MODEL FORBUILDING CONSTRUCTION IN PUBLIC SECTOR(M.Sc.Thesis)Suat ÇUBUKÇUGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTIn addition to the cost of building construction and process and theuncertainties of duration and quality, risks have more gone up because of thatour country has not completed its socio-economic and political development yet.As a result of the largest and the most comprehensive construction investmentsmade by the public sector, the use of public buildings in critical and significantfields, the implementation of the construction in line with laws and regulationsand financement of the buildings from public sources; the responsibility ofpublic employer to the public have increased in the construction issues andnegative experiences have drawn the attention of the public. However in ourcountry risk management activities are disregarded in the production of publicbuildings and risk management activities made to a lesser degree were based onintuitional assumptions. In this context, an effective and determined riskmanagement approach appear to be a necessity in the minimization of thepotential risk for the buildings required by the public sector and constructed forpublic institutions and foundations.In this study terms and concepts of the risk management and buildingconstruction, legislations and applications of the building construction areevaluated, characteristics of the projects leading to risks are tried to be defined,viiinternational tender procedures are compared with the current national laws.In the fifth section, a model is formed so as to minimize the uncertainties forproject and risk managers and to turn the risks into the opportunities in respectto the terms of ?risk management? and ?building construction?, ?legislationsand institutions for the building construction in public sector?, ?actors in thebuilding construction (public employer, technical advisor, designer andimplementing part)?. This model was formed in an algoritmical form with thecontrol lists defining building construction risks. However the methods to bepursued in the model are quite easy but not burdening on public andimplementing part, the requirements are quite surprising.Systematically formation of risk management policy by specialists with thesupport of technical equipment and the participation of owner of the propertyand implementing part; and that all employees should be sufficiently sensitive tothe rules and methods in a team spirit; and obedience to the criteria defined bythe responsible people bear great importance.Science Code : 804.1.119Key Words :Public construction, Risk management, ConstructionmanagementPage Number :112Adviser :Prof. Dr. A. Tanju GÜLTEK N