Poli(vinil alkol)/kappa karaginan ve poli(vinil alkol)/iota karaginan interpolimer komplekslerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve radyasyonla etkileşimi
Preparation, characterization and interaction with radiation of poly(vinyl alcohol)/kappa carrageenan and poly(vinyl alcohol)/iota carrageenan interpolymer complexes
- Tez No: 180416
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
POLİ(VİNİL ALKOL)/KAPPA KARAGİNANVE POLİ(VİNİL ALKOL)/İOTA KARAGİNANİNTERPOLİMER KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI,KARAKTERİZASYONU VE RADYASYONLA ETKİLEŞİMİ(Doktora Tezi)Ömer KANTOĞLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTemmuz 2006ÖZETÇözeltiden film hazırlama metoduyla bir seri poli(vinil alkol) (PVA) ile kappa-(KC) ve iota-karaginan (IC) interpolimer kompleksleri hazırlanmıştır. Elde edileninterpolimer kompleksleri Fourier transform infrared spektroskopisi (FT-IR),Raman spektroskopisi, diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrikanaliz (TGA-DTG), X-Işınları floresans spektroskopisi (XRF), değme açısıanalizleri ve atomik kuvvet mikroskopisi (AFM) kullanılarak karakterizeedilmiştir. KC ve IC'nin hangi metal tuzu olduğu ve kaynağının türü XRF tekniğikullanılarak Euchema türü ve potasyum tuzu olduğu belirlenmiştir. FT-IR veRaman çalışmaları, PVA, KC ve IC'nin hidroksil grupları arasında hidrojen bağıetkileşiminin olduğunu göstermiştir. Yine FT-IR ve Raman çalışmalarından, estersülfat ve eter grupları arasında ise herhangi bir etkileşimin olmadığı görülmüştür.Hazırlanan PVA/KC ve PVA/IC interpolimer kompleksi filmlerinin yüzey enerjibileşenleri değme açısı ölçümlerinden hesaplanmış, yüzey morfolojileri ise AFM ilebelirlenmiştir. Ayrıca hazırlanan filmlerin gama ışınlarına maruz bırakılmasıyla,iyonlaştırıcı radyasyonun (γ-ışınları) kompleks oluşumu, ısıl kararlılık, yüzeyenerjisi ve yüzey morfolojisi üzerine etkisi incelenmiştir. Işınlama sonuçlarına göre,10 kGy ışınlanan % 17 KC ve IC içeren PVA/KC ve PVA/IC interpolimerkompleksleri, en iyi kompleksleşme oranına ve ısıl kararlılığına sahip olduğubelirlenmiştir.Bilim Kodu : 201Anahtar Kelimeler : İnterpolimer kompleksi, radyasyon, poli(vinil alkol),kappa karaginan, iota karaginan, hidrojen bağıSayfa Adedi : 177Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
PREPARATION, CHARACTERIZATION AND INTERACTION WITHRADIATION OF POLY(VINYL ALCOHOL)/KAPPA CARRAGEENANAND POLY(VINYL ALCOHOL)/IOTA CARRAGEENANINTERPOLYMER COMPLEXES(Ph. D. Thesis)Ömer KANTOĞLUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTA serious interpolymer complexes based on poly(vinyl alcohol) (PVA) with kappa-carrageenan (KC) and iota-carrageenan (IC) were prepared by solution castingmethod. The interpolymer complexes thus obtained were characterized by using X-ray flourescence (XRF), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), Ramanspectroscopy, diffrential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis(TGA), contact angle measurements and atomic force microscopy (AFM). Thesource and the metal salt type of KC and IC used in this study have been found tobe Euchema type and potasium salt by using XRF. FT-IR and Raman studiesindicates that there are hydrogen bonding interactions between the hydroxylgroups of PVA, KC and IC. There is no any indication on the hydrogen bondinginteractions of ester sulfate and ether groups of KC and IC with hydroxyl group ofPVA followed by FT-IR and Raman techniques. Surface energy components ofPVA/KC and PVA/IC interpolymer complex films have been calculated fromcontact angle measurements. Surface morphology of these films have beenexamined by AFM. Under the influencing of gamma rays, the effect of ionizingradiation (γ-rays) on the complex formation, thermal stability, surface energy andsurface morphology have been investigated. According to irradiation results, 17 %KC and IC contents of PVA/KC and PVA/IC interpolymer complexes irradiated to10 kGy have been found to be the best complexing ratio, the most thermally stable.Science Code : 201Key Words : Interpolymer complex, radiation, poly(vinyl alcohol),kappa carrageenan, iota carrageenan, hydrogen bondingPage Number : 177Adviser : Assoc. Prof. Dr. Tuncer ÇAYKARA