Türkiye'deki seseli L. (umbelliferae) cinsinin revizyonu
Revision of seseli L. (umbelliferae) genus in Turkey
  1. Tez No: 180424
  2. Yazar: EBRU DOĞAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
TÜRK YE'DEK SESELI L. (UMBELLIFERAE) C NS N N REV ZYONU(Doktora Tezi)Ebru Doğan GünerGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2006ÖZETTürkiye'deki Seseli L. cinsine ait taksonların morfolojik, mikromorfolojik,palinolojik, anatomik ve sitolojik özellikleri ile tür tanıma anahtarı, türtanımları ve coğrafik yayılışları bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Yapılançalışmada iki yeni tür (S. marashica H. Duman & E. Doğan, S. serpentinaH.Duman, M.Southam & B.L.Burtt) ve bir yeni kayıt (S. transcaucasica(Schischk.) Pimenov & Sdobnina) cinse dahil edilmiştir. Flora of Turkey'e göre11 tür ve 1 alttürle temsil edilen Seseli cinsi bu çalışmada 14 tür ve 1 alttür iledeğerlendirilmiştir. Seseli cinsinin endemik ve endemik olmayan taksonlarınıntehlike kategorileri IUCN Kırmızı Liste Kategorilerine göre tekrardüzenlenmiştir. Taksonların fitocoğrafik bölgeleri gözden geçirilerekbelirtilmemiş olanlara bölge önerilmiştir.Bilim kodu : 205Anahtar kelimeler : Revizyon, Seseli, TürkiyeSayfa adedi : 261Tez yöneticisi : Prof. Dr. Hayri DUMAN
Özet (Çeviri)
REVISION OF SESELI L. (UMBELLIFERAE) GENUS IN TURKEY(Ph.D. Thesis)Ebru Doğan GünerGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTThis study comprises the identification, description and geographicaldistribution as well as certain morphological, palinological,micromorphological, anatomical and cytological properties of the taxabelonging to the genus Seseli in Turkey. In this study, two new species (S.marashica H. Duman & E. Doğan, S. serpentina H.Duman, M.Southam &B.L.Burtt) and one new record (S. transcaucasicum (Schischk.) Pimenov &Sdobnina) are inserted at genus. Seseli genus which represented with 11 speciesand one subspecies according to Flora of Turkey has been evaluated with 14species and one subspecies at this work. Threat categories of endemic and nonendemic taxa of Seseli L. are arrenged again according to IUCN Red ListCategories. Phytogeographical region of taxa was revised and suggestedphytogeographical region to taxa which was undetermined region.Science code : 205Key words : Revision, Seseli, TurkeyPage number : 261Adviser : Prof. Dr. Hayri DUMAN