Avrupa Topluluğu'nda tarımsal işletmelerin yapısal iyileştirilmesi için alınan yasal önlemler, sonuçları ve bu önlemlerin Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 18049
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
103 ÖZET Bu çalışmanın amacı AT'da Ortak Tarımsal Yapı Politikası gereği tarımsal işletmelerin yapısal iyileştirmesi için alınan yasal önlemlerin neler olduğunun incelenmesi, ortaya çıkan eksiklik ve aksaklıkların ne şekilde giderildiğinin belirlenmesi, sağlanan gelişmeler ve tam üyelik halinde bu Önlemlere Türkiye'nin uyumu ve bu sırada doğabilecek olan sorunların neler olabileceğinin araştırılarak çözüm yolları önerilmesidir. Çalışmada daha önce konuyla ilgili Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlanmış bilimsel yayınlar, kitap ve tezler, AT'm ana kaynaklarım oluşturan Kurucu ve Katılma antlaşmaları, Tüzük, Yönerge,, Karar ve Tavsiyeler ile Adalet Divanı Kararlan incelenmiş; Topluluk tarafından yayınlanın“Green Paper”benzeri periyodikler, The Agricultural Situation in the Community (Topluluk Yıllık Tarım Raporu), Avrupa Topluluğu İstatistik Bürosu, Devlet İstatistik Enstitüsü ve Devlet Planlama Teşkilatı Yayınları taranmak suretiyle istatistik! veriler elde edilmiş; Official Journal ve Resmi Gazete“den yararlanılmıştır. AT ile Türk tarım yapısı arasında ilk bakışta göze çarpan farklılıklar, tarımsal işletmelerin yapısı ve büyüklükleri, tarım alanlarının kullanılış şekli, üretim yapısı ve düzeyi ve kullanılan teknolojidedir. AT, ta rı m se ktö r ü n ü n i sti hda mda ki pa yi m n % 1 8 'de n ve ta rı msal kat ma değerin GSYİH'daki payının ?66.8”den büyük olduğu ülke ve bölgeleri, tarım bölgesi olarak kabul etmektedir. 1985'de tarımsal aktif nüfusun toplam aktif nüfusa oranı Türkiye'de SK56.1 ve GSYİH'da tarımın payı «17.2'dir (DİE, 1988). Yine kişi başına satın alma gücü paritesi (SPP) Topluluk ortalamasının %75'den daha aşağı olan bölgeler yardıma muhtaç olarak kabul edilmektedir. Türkiye ortalaması, AT ortalamasının %19'na eşit olduğundan tüm bölgeleri, AT'ın tarım bölgesi ölçütlerine ve satın alma gücüne göre yapısal politikalar gereği sağlanan yardımlardan yararlanacaktır. Toplulukta yapısal düzenlemeler çoğunlukla direktiflerle ve çok az sayıda yönetmelikle gerçekleştirilmektedir. Bölgesel Politikalar, Entegre Akdeniz Programı ve özel programlar gibi çok çeşitli politikalarla yönlendirilen yapısal düzenlemelerin tamamı Topluluk bütçesindeki Tarımsal, Sosyal ve Bölgesel Fonlardan karşılanmaktadır. Tarımsal Fonun Yönverme Bölümü, diğer yapısal fonlardaki müdahalenin genel yönetmelikler temelinde yönlendirilmesinin aksine, her durumda tedbir tipi, alam ve fon kullanımını belirleyen bir yasal araçla (Konsey Yönetmeliği, Direktif veya Karar) finanse edilen planların, her birine katkıda bulunmaktadır.104 Araştırma sonucunda AT'da bu konuda alınan önlemlerin kısmen de olsa başarılı olduğu başlangıçtan beri varolanlar yanında uygulamalar dolayısıyla ortaya çıkan kimi aksaklıkların giderilmesi içinse yeni önlemlere başvurulduğu belirlenmiştir. Türkiye'de ise tarım sektörünün ekonomide süregelen öneminin ve ağırlığının yanı sıra tarımsal yapının iyileştirilmesi için alınan önlemlerin daha çok tarım ve toprak reformu ile toplulaştırma çerçevesinde değerlendirildiği, ilgili kuruluş sayısının yirmiyi aşkın oluşu, mevcut yasal düzenlemelerin parçalanmayı artırıcı etkisi ve demografik nedenlerle tarımsal yapının gittikçe bozulduğu; tarımsal işletmelerin sayısal olarak artış gösterdiği ve işletme büyüklüklerinin azaldığı, bu arada çok parçalı ve dağınık oldukları saptanmıştır. Türkiye'nin AT 'a tam üye olarak katılması, Topluluğun hukuk düzenine uymayı ve onu paylaşmayı kabul etmesi anlamına geleceğinden; tarımsal mevzuatın özellikle tarımsal işletmelerin yapısal iyileştirmesi için bundan böyle yapılacak olan yasal düzenlemelerin topluluktaki tarımsal yapı politikasına uygun olması gerektiği belirlenmiştir. AT'ca alman yasal önlemler ve sonuçlan, bunların Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi sırasında; Topluluk politikasının geleneksel, kendi kendine yeterli olmaya yönelik küçük işletmelere dayanan tarımsal yapıları geliştirmek için hazırlanmış bir model olmayıp büyük ölçekli tarım işletmelerini gözetmesinden dolayı, AT'a giriş halinde Türk tarımının uyum konusunda oldukça fazla çaba göstermek zorunda kalacağı ve bu çabaların özellikle tarımsal üretim yapısı, destekleme sistemi, rekabet politikası ve tarımsal kurumlaşma alanlarında olacağı anlaşılmıştır. Yine uyum konusundaki çabaları n-tarırn topraklan üzerindeki yoğun nüfus baskısının sürmesi ve mevcut yapısal durumun ıslahının zaman yoğun teknik yardım ve büyük mali kaynak gerektirmesi yüzünden - AT'ca arzulanan işletme büyüklüklerinin kısa vadede gerçekleştirilemeyeceği ortaya çıkmıştır. Her şeye rağmen Türkiye'de tarımsal yapıların iyileştirilmesi için alınan önlemler konusunda politika ve uygulamaların çeşitliliğini gidermek, amaç ve araçları açıkça belirlenmiş etkin bir yapısal politika oluşturmak ve bu politikanın yürütülmesiyle ilgili görev ve sorumluluğu tek bir kuruluşta birleştirmek gerektiği sonucuna varılmıştır. Tarımsal yapının düzenlenmesi için AT 'ta ki EAGGF benzeri bir fon oluşturulması gerekir. Böylelikle her türlü parasal tedbirin tek ve sadece tarıma özgü bir kaynaktan, belli bir disipline bağlı olarak gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Oluşturulacak fonun yapısı, mali kaynakları ve ödenek yöntemi belirlenirken Topluluktaki ne paralel bir düzenlemeye gidilebilir. Bu fonun, katılma halinde tarımsal yapı politikasına ve araçlarına uyumu da kolaylaştıracağı açıktır.105 Ülkemizde toprak mülkiyet durumunun gereksinim duyduğu düzenleme tarım reformu yoluyla gerçekleştirilmelidir. Reform uygulaması sırasında kamulaştırma, toplulaştırma ve dağıtım, AT“in yaşayabilir kabul ederek desteklediği büyüklükteki tarım işletmeleri oluşturulacak biçimde yapılmalıdır. Toplulukta tek bir tarımsal işletme büyüklüğü belirlenmemiştir. Tedbirin içeriğine göre farklı ölçü ve büyüklükler esas alındığından ”asgari tarım işletmesi büyüklüğünün" belirlenmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Yine Topluluk aile işletmesi temeline dayalı tarımsal faaliyeti desteklediğinden, ülkemizde de toprak dağıtımında asıl mesleği çiftçilik olan topraksız ve az topraklı ailelere öncelik tanınmalıdır. Böylece. Topluluktaki tedbirlerin uygulanabilmesi için gerekli ilk koşul yerine getirilmiş olacaktır. Tarımsal yapı farklılığının giderilebilmesi için ülkemizde kısa, orta ve uzun vadeli program geliştirilmesi gerekmektedir. Bu programların belirlenmesi sırasında Toplulukta uygulanan ve Yönverme Bölümünce finanse edilen düzenlemeler, bölgesel kalkınma tedbirleri, IDO's ve IMP'ler esas alınabilir.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY The purpose of this study is to find out which legal precautions should be taken in order to improve the structure of the agricultural holdings as the common agricultural policy reqiures. Also to find out and advice how she can deal with the problems which may arise Turkey's full membership and the accesion to the EC. The data used in this research were collected from the following sources: Scientific publications in Turkish and in English, books and thesis on this subject, EC's primary legislation as treaties and accession agreements, regulations, directives, decisions and suggestions, judgements of the Court of the Justice, EUROSTAT; State institute of Statistics, State Planning Department; The Agricultural Situation in the Community; EC's and Turkish Official Journal, Green Paper and some periodicals. At a glance, the differences between Turkish and the EC agricultural structure are in the structure and size of the agricultural holdings, the way in which the fields are used, production levels and structure and the technology being used. In the EC, the countries or the regions which share of agriculture in total employment are more than 18 percent and which share of agriculture for net value added percentage in the GDP is more than 6.8 are considered to be agricultural regions. In Turkey share of agriculture in employed civilian working population was %56 and share of agriculture in the GDP was 9517.2 in the year 1985 (According to the records of the Turkish Government Statistics Institute in 1988). Also the regions with cower than %1S of the average standard purchase power (SPP) of the EC are considered to be regions which need aid. Turkey's average is %\9 of the EC SPP average and all criteria* are showed that all regions Turkey is agriculture regions for this reason Turkey is going to get aid from all structural funds as the structural policy of EC. The structural precautions in EC is mainly improved by the directions and the small number of regulations. All of the organizations; Regional policies, Integrated Mediterranean Program (IMP) and other special programs are financed by the agricultural, social and regional funds from the EC budget. Unlike the other structural funds which arrenged with general rules and regulations, the Guidance Section of the EAGGF financed all plans under a different legal instrument (council regulations, directives or decisions) for each project. As a result of this study it is found that legal precautions used by the EC are successful -alto ugh partially-and it is determined that new legal precautions are introduced for the prevention of the problems which existed since beginning and for107 those arising due to the latter applications. With the considerable importance of agricultural sector in the economy of Turkey, the steps should be taken for the adjustment of agricultural structure are evaluated as a land reform and consolidation. In Turkey while the number of the agricultural holdings increase their average sizes get smaller and this deficiency and the dispersion in the agricultural structure is caused by the legislation which increases the excessive fragmentation, more than 20 different foundations together with some demographic reasons. The accession of Turkey to EC as a full member means that she will have to adapt and share the community's legislation. For the adjustment of the agricultural holdings in Turkey, legal precautions must be parallel to those of the EC. When the legal precautions and their results are evaluated together with Turkey's adaptability to the EC; it is clear that the EC model for a large modern agriculture holdings and provided to the big farmers with funds not for the adjustment of the structure of small farms. This is why Turkish agriculture will have to spend a lot of effort for the harmonization to the EC policy; especially on the agricultural production, support system, competition policy and on the agricultural foundation. Apparently, Turkish efforts on adaption will not meet the desired sizes of agricultural holdings in the short term due to the population density on the agricultural land, large financial sources together, with high technological help needed to improve the structure. Againts all odds, Turkey should adjust an efficient structural policy- preventing the variations in the policy and objectives- of which instruments and aims are clearly determined in order to improve the structure. Above all, the duty and the responsibility on the new policy formed should be unified under a single fondation. Also for the organization of the agricultural structure a fund should be formed which is similar to EAGGF in Turkey. By the way the payment system of this fund it would be easier to follow a parallel line similar to the EC's It is clear that prerequisites from the full membership, to the EC this fund would also make adaptation-to be instruments and the policy of the EC- more easier. The landlordism in our country has to be put in order by an agricultural reform. While the application of such a reform; condemnation, consolidation and distribution should be in a way which is accepted as eligible farm by the EC. There is no particular size determined by the community; It would be right to determine ?“minimum size of agricultural holdings”according to the type of the plan. Turkey should be primarily supported farms on the family basis especially for the owner - occupier small scale farms or none as similar as EC policy. This will be the very first step to adapt the application of the EC policy.108 In order to present the differences in the agricultural structure, a new program should be developed for the short, middle and the long term. The plans financed by the Guidance Section, regional development plans, I DO 's and IMP's would be a basis whilst determining the new plans for Turkey.