LabVIEW görsel grafik programı ile peltier yarıiletkenine enerji verildiğinde sıcaklık performansının incelenmesi
Study of thermal performance of peltier semiconductor applied with energy with LabVIEW
- Tez No: 180575
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUELEKTR K ELEKTRON K MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALILabVIEW GÖRSEL GRAF K PROGRAMI LE PELT ER YARI LETKEN NE ENERJVER LD Ğ NDE SICAKLIK PERFORMANSININ NCELENMESBenhar AYDOĞANÖZETPeltier, p ve n jonksiyonlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akımgeçtiğinde ?Peltier efekti? diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ilemalzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur. Peltier malzemesi, 4x4x0,5cm gibi, değişikboyutlarda imal edilmekte ve 3 ile 15 volt arasında herhangi bir gerilimde çalışabilmektedir.Uygulanan gerilimin yönü ters çevrildiğinde ısınan yüzey ile soğuyan yüzey yerdeğiştirmektedir.Bu çalışmanın amacı, yukarıda belirtilen özelliklere sahip Peltier yarıiletkenmalzemesinin teknik karakteristiklerini inceleyerek en verimli çalışma modlarının vekullanım alanlarının tespit edilmesidir. Çalışmada, LabVIEW 6.1 görsel grafik programlamadili yazılımı ve DAQ 1200 veri toplama kartı kullanılarak, malzemenin ısınan ve soğuyanyüzeylerindeki sıcaklık değerlerinin girişe uygulanan gerilimin oranına, malzemeninboyutlarına, kullanım alanlarına, dış faktörlere vb. göre nasıl değiştiği incelenerek en uygunçalışma şartları belirtilmiştir.Not: ?ÖRNEKT R? yazısı Biçim Menüsü-Arka Plan Seçeneğinden Basılı Filigran Sekmesindeki Metin Filigranı işareti kaldırılarak silinebilir.Ayrıca, bu dipnot da silinmelidir!!!
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN ELECTR C AND ELECTRONIC ENGINEERINGSTUDY OF THERMAL PERFORMANCE OF PELTIER SEMICONDUCTOR APPLIEDWITH ENERGY WITH LabVIEWBenhar AYDOĞANABSTRACTPeltier module is constructed by serially connected p and n junctions. When applied adirect current through these junctions, a physical effect, known as ?Peltier Effect? isobserved. With this effect, while one side of the module is heated up the other side coolsdown. Peltier module is manufactured in varying dimensions (i.e. 4x4x0.5cm) and capable ofworking anywhere between 3 volt and 15 volt. Reversing the direction of the applied voltagecauses heated side to cool down and vice versa.The goal of this study is to examine the technical characteristics of Peltiersemiconductor modules and determine the most efficient operation modes and usages. Inorder to reach this goal, the temperature changes of the warming and cooling surfaces arestudied under varying values of applied voltage, different module dimensions, usages andexternal factors using LabVIEW 6.1 visual programming language and DAQ 1200 dataacquisition cardNot: ?ÖRNEKT R? yazısı Biçim Menüsü-Arka Plan Seçeneğinden Basılı Filigran Sekmesindeki Metin Filigranı işareti kaldırılaraksilinebilir. Ayrıca, bu dipnot da silinmelidir!!!