Heterojen zeminlerde geçiş bölgesindeki akım karakteristiklerinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of flow characteristics of boundary regions in heterogeneous soils
- Tez No: 180579
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeraltısuyu, hidrolojik çevrimin önemli bileşenlerinden biridir. Yeraltısuyu niteliğininartırılması, toprak ve su kaynaklarının birlikte planlanması ve sızma ile taşınankimyasalların etkisinin belirlenmesi gibi nedenlerle yeraltısuyunun incelenmesi büyük önemesahiptir. Bu incelemeler için genellikle modelleme yöntemi kullanılmaktadır.Bu tezde geçiş bölgesindeki akım karakteristiklerinin incelenmesi için yeraltısuyuakımının iki boyutlu temel denkleminde hidrolik iletkenlik katsayılarının harmonik,aritmetik ve geometrik ortalamaları kullanılmıştır. Bu denklem sayısal yöntemlerden biriolan sonlu farklar yöntemi ile değişken ve sabit grid aralıkları kullanılarak çözülmüştür.Sonlu farklar yöntemi implisit yaklaşımla ele alınmıştır. Modelleme ise MS EXCEL veVISUAL BASIC ile kod yazılarak gerçekleştirilmiştir. Sayısal örnekler oluşturularaksonuçlar somut olarak değerlendirilmiştir. Bu örneklerde hidrolik iletkenlik katsayılarınınyukarıda anılan ortalamaları ile hesaplanmış sonuçlar arasında gerekli karşılaştırmalaryapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Groundwater is one of the significant components of hydrologic cycle. Examination ofgroundwater is so important due to needs like increasing quality of groundwater, combined planningof soil and water resources and determination of harms of chemicals carried by seepage. Modeling isgenerally utilized as a method for this examination.In this thesis to examine the flow characteristics of soil boundary regions harmonic, arithmetic andgeometric means of hydraulic conductivities were used in two dimensional groundwater flowequation. This equation was solved with both variable and constant grid distances using finitedifference method which is one of the numerical methods. Finite difference method was based onimplicit algorithm. Modeling was made by writing code in MS EXCEL and VISUAL BASIC. Thennumerical examples were constituted to evaluate the results more effectively. In these examplesnecessary comparisons were made between the results which were calculated with types of hydraulicconductivities mentioned above.