Summerred, Jerseymac, Rubra Precoce yazlık elma çeşitlerinin derim zamanlarının saptanması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18058
  2. Yazar: DİDEM KARSLIOĞLU(GEDİK)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
- 77 - 6. ÖZET Bu çalışmada Summerred, Jerseymao ve Rubra Preoooe çeşitlerinin derim zamanları Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1989 ve 1990 yıllarında araştırılmıştır. Meyvelerin pazar kalitelerini elde etmeleri ve bu kaliteyi korumalarında en önemli nokta derim zamanının tam bir şekilde tayin edilmesidir. Çünkü ancak optimal zamanda derilen meyvelerin o çeşidin kalite bakımından en yüksek özelliklerini taşıdıkları bilinmektedir. öte yandan, yazlık elmalarda derim zamanının geçirilmesi meyvelerin çok kısa zamanda yumuşayıp köpekleşmelerine ve dolayısıyle kalitenin düşmesine neden olmaktadır. Denemede kullanılan üç çeşit de aynı yaşta ve aynı bakım koşulları altında bulunmaktadır. Summerred ve Rubra Preoooe çeşitleri M 26, Jerseymao çeşidi ise M 9 anacı üzerine aşılıdır. Her iki deneme yılında da, meyve örneklerinin alımına optimal derim zamanından 3 hafta önce başlanmış ve 7 gün ara ile devam edilmiştir. Olgunluğun saptanmasında fiziksel yöntemlerden; tam çiçeklenmeden itibaren geçen günsayısı, meyve ağırlığı, meyve çapı ve boyu, meyve eti sertliği, meyve kabuğu zemin rengi, kimyasal yöntemlerden; nişasta testi, titre edilebilir asit içeriği, usare pH' sı, suda çözünebilir kuru madde içeriği, ve solunum ölçümleri kullanılmıştır. Bu yıllara ait iklimsel veriler incelendiğinde 1989 yılının maksimum ve minimum sıcaklıklarının 1990 yılına-78 - göre yüksek olduğu saptanmıştır. Bu da iki yıl verilerinin birbirlerinden oldukça farklı olmasına neden olmuştur. Her iki yılda da Summerred çeşidinde, meyve ağırlığı, meyve çapı ve meyve boyunda örnek alma dönemleri arasında düzensiz de olsa bir artış gözlenmiştir. Meyve eti sertliği yine bu çeşitte her iki yılda zamana bağlı olarak sabit olmayan oranlarda azalma göstermiştir. Normalden daha sıcak geçen mevsimlerde yumuşama daha yavaş olduğundan, normalden daha sıcak olan 19 89 yılında da meyve yumuşaması daha yavaş olmuştur. Nişastanın şekere dönüştüğünü gösteren nişasta değerleri ve dolayısıyla SÇKM her iki yılda da zamana bağlı olarak giderek artmıştır. 1990 yılı nişasta değerleri 1989 yılı değerlerinden oldukça yüksek bulunmuştur. Buna neden olarak 1990 yılı sıcaklık değerlerinin 1989 yılına göre daha düşük olması gösterilmiştir. Asit içerikleri her iki yılda da, örnek alma dönemleri arasında çok büyük farklılıklar olmamasına karşın, giderek azalmıştır. Ortalama sıcaklığı fazla olan 1989 yılında asit içeriği, 1990 yılı ile karşılaştırıldığında, sıcaklığa bağlı olarak artmıştır. 1989 ve 1990 yılları Summerred çeşidinin meyve kabuk zemin rengi değişimleri birbirinden oldukça farklı bulunmuştur. 1989 yılı sıcaklığın yüksek olması- 79 - nedeniyle gelişimini erken tamamlayan meyvelerde D 24.5:5.5:1.5 değerindeki meyve kabuk zemin renginin tüm örnek alma dönemlerinde değişmediği ancak meyve yüzeyinde kapladığı alanın azaldığı görülmüştür. 1990 yılında ise meyve kabuk zemin renginin başlangıçta E 24:6.4:1.5 değerinde iken giderek açıldığı ve son örnek alma dönemlerinde D 24.5:5.5:1.5 değerine ulaştığı saptanmıştır. Yine zamanla bu zemin renklerinin meyve yüzeyinde kapladığı alan azalmıştır. Jerseymac elma çeşidinin 1989 ve 1990 yıllarına ait kalite ölçütleri incelendiğinde gerek meyve ağırlığı, gerekse meyve çapı ile meyve boyundaki zamana bağlı değişimlerin, her iki yılda da belli bir düzen içinde artmamakla birlikte, dönemler arasındaki farklılıkların çok büyük olmadığı görülmüştür. Meyve eti sertliği ve asit içeriği zamana bağlı olarak azalmış, nişasta ve SÇKM ise zamana bağlı olarak giderek düzenli bir şekilde artmıştır. pH değeri 1989 yılında yine dönemler arasında büyük farklılıklar oluşturmamıştır. Meyve kabuk zemin rengi 1989 yılında tüm örnek alma dönemlerinde değişmeyip D 24.5; 5.5; 1.5 no. lu rengini korumuş, aynı şekilde 1990 yılında da hep E 24:6.5:1.5 No. lu renginde kalmıştır. Rubra Precoce elma çeşidinde meyve ağırlığı, çapı ve boyunda zamana bağlı düzensiz bir artış olduğu görülmüştür. Meyve eti sertliği ve asit miktarının zamana bağlı olarak azaldığı, nişasta düzeyi ve SÇKM* nin ise zamana bağlı olarak giderek düzenli bir şekilde- 80 - arttığı saptanmıştır. pH değeri 1989 yalında dönemler arasında büyük farklılıklar oluşturmamıştır. Meyve kabuk zemin rengi 19 89 yılında K 24. 5; 5. 5; 3 renginden giderek açılarak C 24.5:4:1 rengine ulaşmıştır. 1990 yılında da başlangıçta D 24:5.5:1.5 olan meyve kabuk zemin rengi giderek açılmış ve D 24.5:5.5:1.5 rengine ulaşmıştır. 1989 yılında Summerred ve Jerseymac çeşitlerinde yapılan solunum ölçümlerine göre her iki çeşit klimakterik minimuma tam çiçeklenmeden 96 gün sonra, klimakterik maksimuma ise tam çiçeklenmeden 101 gün sonra ulaşmışlardır. 1990 yılında Rubra Precooe çeşidinde yapılan solunum ölçümlerine göre de bu çeşit, klimakterik minimuma tam çiçeklenmeden 125 gün sonra, klimakterik maksimuma da tam çiçeklenmeden 134 gün sonra ulaşmıştır. Sonuç olarak her iki yıl için ayrı ayrı saptanan optimum derim zamana Summerred çeşidi için 1989 yalında 20 Temmuz (tam çiçeklenmeden 101 gün sonra), 1990 yılında ise 28 Temmuz-4 Ağustos (tam çiçeklenmeden 108-115 gün sonra), Jerseymac çeşidi için 1989 yılanda 20 Temmuz (tam çiçeklenmeden 101 gün sonra), 1990 yalanda 28 Temmuz (tam çiçeklenmeden 100 gün sonra), Rubra Precooe çeşidi için ise 1989 yalanda 19 Âgustos-26 Ağustos arasanda (tam çiçeklenmeden 133-140 gün sonra), 1990 yalanda 2 Eylül (tam çiçeklenmeden 134 gün sonra) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 81 - 7. SUMMARY In this study harvest dates of Summerred, Jerseymac and Rubra Precoce apple cultivars were investigated. The experiments were carried out at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova during 1989 and 1990 growing seasons. Correct determination of harvest dates of fruits is the most important subject to obtain high quality fruit for market and to protect this quality. Because it is known that only the fruits harvested at optimal times have the best qualities for that cultivars. All the three cultivars under investigation were at the same ages and subjected to the similar cultural practices. Summerred and Rubra Precoce were on M-26 and Jerseymac was on M-9 rootstock. During these two years of study fruit samples were picked at about 7 days intervals starting 3 weeks before optimal harvest dates. Physical measurements such as fruit weight, fruit diameter and length, flesh firmness, ground colour of fruits, chemical measurements such as starch index, total soluble solids (TSS) titratable acidity, pH, and respiration were performed to predict the fruit maturity. When the climatological datas of these years were examined, it was seen that the maximum and minimum- 82 ~ temperatures of 1989 were higher than those of 1990. During the growth and development of the fruits, it was found that there were increases in fruit weight, fruit diameter and length of Summerred samples. However these increases were not regular. On the other hand again in this cultivar in both years, fruit firmness, decreased as the harvest dates approached. This softening was more pronounced during 1989 because of higher summer temperatures of this year than 1990. Starch indexes which show the conversion of starch to sugar were increased as the season progressed. As a result of this increase TSS contents were also gradually increased. However, starch values of 1990 were higher than 1989 because of the low temperatures in 1990. Acidity were increased in both experimental years though there were not big differences among the samples. Again in 1989 this increase in acid content was found higher and this was attributed to higher temperatures than that of 1990. Ground colours of Summerred fruits markedly differed between 19 89 and 1990. In 1989 the growth of the fruits were faster than 1990. Therefore the ground colour index was D 24.5 : 5.5: 1.5. This index value didn't change as the season progressed but the total area of this colour on the surface of the fruits in 1990. It was determined that ground colour index values of fruits were E 24: 6.5: 1.5 at the beginning, then at the end they were noted as D 24.5 : 5.5 : 1.5. Naturally the total area of- 83 - this colour on the surface of the fruits decreased by time. When the quality indices of Jerseymac were analysed in 1989 and 1990, it was seen that fruit weight, fruit diameter and length were increased as the growth of the fruit continued. However, these increases were also not regular, Therefore there were not big differences in these indices between the fruits harvested &t different dates. Flesh firmness and titratable acidity decreased by time but starch index and TSS increased as the season progressed. In 1989 the differences between the pH values of the fruits were not significant at different harvest. The ground colour of fruits was determined as D 24.5 : 5.5: 1.5. This color did not change at different harvests in 1989. In 1990 the base colour index was determined as E 24 : 6.5 : 1. 5 in all harvest dates. As in the other two cultivar. Rubra Precoce's fruit weights and fruit diameters were irregularly increased as the season progressed. It was determined that during the summer months fruit firmness and titratable acids decreased, starch indexes and soluble solids increased by time. In 1989 pH value didn't show big differences between the fruits harvested in different dates. Fruit ground colour was determined as K 24. 5 : 5.5 3 at the beginning, but later on it turned to C 24. 5 : 4 : 1. In 1990 at the beginning the ground colour of fruits were D 24 : 5.5 : 1.5 and then it turned to D 24. 5 : 5.5 : 1.5. In 1989, measurements of respiration for Summerred- 84 - and Jerseymac cultivars showed that climacteric minimum tas on 96 th day after full bloom and climacteric maximum was on 101 st day after full bloom. Measurements of respiration for Rubra Precoce cultivar in 1990 showed that climacteric minimum was on 125 th day after full bloom and climacteric maximum was on 134 th day after full bloom. As a result of these two years measurements the optimum harvest time for Sumerred was 20 th July in 1989, 28 th Jully in 1990; for Rubra Precoce it was 19 th and 26 th August in 1989 and it was 2 nd September in 1990.