Bazı elma çeşitlerinde soğuklama gereksinimlerinin saptanması ve subtropik koşullara uygunluğunun incelenmesi
Bazı elma çeşitlerinde soğuklama gereksinimlerinin saptanması ve subtropik koşullara uygunluğunun incelenmesi
- Tez No: 283247
- Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN B. KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nin dört yaşlıelma bahçesinde yürütülmüştür. M9 elma anacı üzerine aşılı Royal Beauty Gala,Red Gala, Mitch Gala, Shiniga Gala, Brookfield Gala, Summerred, Pink Lady, VistaBella ve Jerseymac elma çeşitleri kullanılarak bunların soğuklama gereksinimleri,büyüme derece saatleri toplamı (BDST) incelenmiş, fenolojik gözlemler ve pomolojik analizler yapılmıştır.İncelenen elma çeşitlerinden sadece Vista Bella elma çeşidi dinlenmesini kesere%53,5 oranında yeşil uç vermiştir. Diğer elma çeşitleri %50 oranında yeşil uç safhasına erişememiştir.2009-2010 kış döneminde Adana bölgesinde soğuk birimi yöntemine göre 143 birim(CU) ve standart yönteme göre 172 saat soğuk birikimi olmuştur. Sıcaklıkların yüksek olmasından dolayı elmaçeşitlerinin soğuklama gereksinimlerini karşılamadan dinlenmeden çıktıkları saptanmıştır.Soğuklama gereksinimlerini karşılayamayan elma çeşitlerinde çiçeklenmede düzensizliklerolmasına rağmen ağaç başına ortalama 8,530 kg verim elde edilmiştir. Denemeye alınançeşitler içerisinde Vista Bella 12 Haziran tarihinde olgunlaşan en erkenci çeşit olmuştur.Brookfield Gala ise en verimli ve iyi kaliteli çeşit olarak 4 Ağustos'ta olgun meyve safhasinaerişmiş ve ağaç başına 12,800 kg meyve vermistir.
Özet (Çeviri)
This research was carried at the apple orchards of Research and ApplicationFarm of the Faculty of Agriculture at Cukurova University. Four years old trees ofRoyal Beauty Gala, Red Gala, Mitch Gala, Shiniga Gala, Brookfield Gala, SummerRed, Pink Lady, Vista Bella and Jerseymac cultivars on M9 apple rootstock wereexperimented to investigate the chilling requirements, growing degree hours (GDH)and some pomological and phenological fruit characteristics.Only Vista Bella broke dormancy (53.5 % green tip stage) among theexperimented apple cultivars. The others could not reach to 50 % of green tip stageunder controlled conditions.Chilling duration of Adana region during 2009-2010 winter period wasobtained to be 143 (CU) and 172 hours below 7.2ºC.High temperatures caused apple cultivars to break dormancy without gettingsufficient chilling. Although irregular flowering was seen among the apples becauseof the lack of chilling, average 8,53 kg/tree yield was obtained. Vista Bella was theearliest fruit, ripened on 12th of June. Brookfield Gala was found to be the mostproductive and good quality cultivar, ripened on 4th of August and gave 12,80 kg/treeyield.