Yetkinliklere dayalı kariyer planlama ve endüstri mühendisliği öğrencileri için bir uygulama
Competency based career planning and an application on industrial engineering students
  1. Tez No: 180596
  2. Yazar: EMEL KORDON
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AŞKINER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUENDÜSTR MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIYETK NL KLERE DAYALI KAR YER PLANLAMA VE ENDÜSTR MÜHEND SL ĞÖĞRENC LER Ç N B R UYGULAMAEmel KORDONÖZETş dünyasında yaşanan hızlı değişimler gerek örgütlerin gerekse çalışanların kariyerkavramına bakışını değiştirmiştir. lk kariyer adımlarının atıldığı eğitim hayatının da budeğişimlerden etkilenmesi beklenmektedir. Artık kariyer denilince uzun yıllar bir firmadaçalışmak değil, uzmanlık ve geliştirme kavramları akla gelmektedir. Bu nedenle eğitimsistemlerinin de uzmanlıklara ve geliştirmeyi amaç edinmiş yetkinliklere dayalıyapılandırılması gerekmektedir. Bu amaçtan yola çıkarak çalışmada lisans eğitimidöneminde yetkinliklere dayalı bir kariyer geliştirme yaklaşımı önerilmiştir. Yetkinlikleredayalı kariyer geliştirme sürecinin planlama aşaması uygulamada çalışılan ana konudur.Yaklaşım endüstri mühendisliği uzmanlık alanları olarak belirlenen planlama, bilgisistemleri ve kalite güvence sistem yönetimi alanlarında uygulanmıştır. Endüstrimühendisliği lisans eğitiminde öğrencilerin, bu alanlardan birinde gelişimlerinin sağlanmasıiçin uzmanlık alanlarının yetkinlik modelleri literatür araştırması, uzmanlar paneli, anket,odak grup toplantıları teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Literatür taraması veuzmanlar paneli teknikleri ile yetkinlik listesi oluşturulmuş, anket tekniği ve odak gruptoplantıları ile yetkinlik modelleri oluşturulmuştur. Yetkinlik değerlendirmede,değerlendirme merkezi yöntemi kullanılmış, öğrenci-uzmanlık alanı uyum problemi ise ökliduzunluk ölçütü ile çözülmüştür. Çalışmada gelecekte eğitim sistemlerininyapılandırılmasında ve kariyer seçiminde önem kazanacak olan yetkinlik bazlı uygulamalariçin yol ve yöntem önerilmiş, endüstri mühendisliği mesleğinde de bir uygulama çalışmasıyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN INDUSTRIAL ENGINEERINGCOMPETENCY BASED CAREER PLANNING AND AN APPLICATION ON INDUSTRIALENGINEERING STUDENTSEmel KORDONABSTRACTThe rapid changes in the business world have changed the career notion of both organisations andemployees. The education, that the first steps taken, is also expected to be influenced by these changes. Career isno longer considered to be just working for a firm for years but valued as expertise and devolopments in one?smind. Because of this reason, education systems should be re-structured such that expertise and competencydevelopment are the central focus points. In search of this, this thesis proposes an approach for competencyfocused career planning in undergraduate level in universities. The planning phase of the career developmentprocess is the core focus of this research. The application of the proposed methodology is done on the followingwell-known industrial engineering (IE) domains: Planning, Information Systems, and Quality AssuranceSystems Management. In order to determine the competencies required in the domains above, a list ofcompetencies for each domain has been prepared through literature research, panel of experts, public survey,and focus group meetings. The competency model has been finalized by the use of survey and focus groupmeetings. At the application stage of the proposed methodology, an assessment center has been formed and thevolunteer industrial engineering students were evaluated to determine their competency levels for each IEdomain. Later, using Euclidian distance, students were assigned onto IE domains depending on theircompetency levels. The contribution of this thesis is that it proposes a new competency based career planningmethodology for industrial engineering undergraduate level students to improve their job satisfaction andsuccess.