Ekmek zenginleştirmede protein kaynağı olarak balık etinin kullanımı
Utilization of fish meat as protein source in bread enrichment
  1. Tez No: 180597
  2. Yazar: SEDA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUGIDA MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIEKMEK ZENG NL ŞT RMEDE PROTE N KAYNAĞI OLARAK BALIK ET N NKULLANIMISeda DURSUNÖZETBu çalışmada, ekmeğin hayvansal bir protein kaynağı olan balık eti ile zenginleştirilmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla, un yerine %5, %10, %15 ve %20 oranlarında yıkanmış balık kıymasıikame edilerek hazırlanan hamur ve ekmeklerin bazı fiziksel, kimyasal, reolojik ve duyusalözelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, balık eti ikame oranının artışı hamurun yoğurma toleransı veuzayabilirliğini artırmış (p0.05) neden olmamıştır. Tümuygulama gruplarında hamurların yoğurmadan sonra ölçülen pH değerleri arasında belirgin farklılık(p0.05). Aynı zamanda ikame oranları arasında son fermantasyonsüreleri bakımından da fark olduğu (p0.05), ekmek içinin L renk değeri ikameoranı arttıkça azalmış (p0.05). Ekmeklerin 24,48 ve 72 saat sonraki sertlikleri ikame oranı arttıkça ve geçen süre uzadıkça yükselmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN FOOD ENGINEERINGUTILIZATION OF FISH MEAT AS A PROTEIN SOURCE IN BREAD ENRICHMENTSeda DURSUNABSTRACTThe aim of this study was the enrichment of bread with fish meat, which is an animalprotein source. Flour in the bread formulae was substituted with 5%, 10%, 15% and 20%washed minced fish. Then physical, chemical, rheological and sensory changes in doughs andbreads were evaluated.Increasing the substitution of flour with minced fish increased the kneading tolerance andextensibility of dough (p0.05). In all treatments, significant differences (p0.05). On the other handproof time of all substitution level were found significantly different (p0.05).