Çilek yetiştiriciliğinde bitkisel organik artıkların verim ve kalite üzerine olan etkileri
Effects on yield and quality of plant organic wastes in strawberry growing
  1. Tez No: 180687
  2. Yazar: SUNAY ORTAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETÇ LEK YET ŞT R C L Ğ NDE B TK SEL ORGAN KARTIKLARIN VER M VE KAL TE ÜZER NEOLAN ETK LERÇalışma Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe BitkileriBölümü deneme arazisinde çilek yetiştiriciliğinde bitkisel organik artıkların verim vekalite üzerine etkilerini belirlenmesi amacıyla 2005 ve 2006 yıllarında birbirinitamamlayıcı çalışmalar şeklinde planlanarak yürütülmüştür. Denemeler dörttekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme deseni esasına göre kurulmuşturÇalışmada bitkisel materyal olarak Sweet Charlie çilek çeşidi, bitkiselorganik artık olarak lahanagiller familyası sebzelerinin kavuzları (CK), bakla kavuzu(BK), mısır bitkisinin parçalanmış toprak üstü aksamı (MS), yer elması bitkisininparçalanmış toprak üstü aksamı (YE), buğday samanı (S) kullanılmıştır.Bitkisel organik artıklar 10 Kasım 2004 tarihinde toprağa karıştırılmıştır. lkyılki fide dikimleri 04 Ocak 2005 ikinci yılki fide dikimleri ise 10 Ekim 2005tarihinde gerçekleştirilmiştir. Kullanılan bitkisel organik artıklar toprakta parçalanmadurumlarına göre çilekte verim ve kaliteyi farklı şekillerde etkilemişlerdir.Toprakta parçalanma süresi en kısa olan BK uygulaması diğeruygulamalardan üstün bir performans sergilemiş olup verim ve kalite değerleriaçısından en olumlu etkiyi yaratmıştır. YE uygulaması BK ardından kontrole görenispeten daha iyi sonuçlar ortaya koymakla beraber BK'nun üstünlüğünüyakalayamamıştır. Kontrol dışında kalan diğer artıklar bünyelerindeki azot miktarıdüşük olduğu için geç parçalanmış ve kontrolün de gerisinde kalmışlardır. Artıklariçerisinden S parçalanma hızı en yavaş olduğu için deneme süresince dahiparçalanamamış ve dolayısıyla iki yıllık deneme süresince olumlu bir etkidebulunamamıştır. Çalışmada verim ve kalite gözlemleri çerçevesinde verim, erkenciverim, toplam meyve adedi, bitki başına verim, ilk çiçeklenme için geçen süre, %50çiçeklenme için geçen süre, ilk meyve için geçen süre, %50 meyve için geçen süre,bitki büyüme hızı, meyve eni-boyu, meyve suyunda suda çözünür kuru maddemiktarı, meyve suyunda pH, meyve suyunda titre edilebilir asitlik, meyvelerde yüzeyrenk ölçümü ve meyvelerde tat-aroma tayini gibi analizlerin sonuçları ışığında BKuygulamasının en doyurucu sonuçlar verdiği bu sonuçların bitkisel organik artıklarıntoprakta parçalanarak yarayışlı hale geçme süreleriyle birebir ilişkili olduğusonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEFFECTS ON YIELD AND QUALITY OF PLANT ORGANIC WASTES INSTRAWBERRY GROWINGThis research was conducted for the aim of effects on yield and quality ofplant organic wastes in strawberry growing at the experimental field of theDepartment of Horticulture, Faculty of Agriculture, Adnan Menderes Universitybetween 2005 and 2006 planned as complementary studies. Trials were establishedin completely randomized block design with four replicates.In the study, `Sweet Charlie? strawberry cultivar was used as a plant material.Cruciferae vegetable crops pods (CK), broad bean pods (BK), maize plant?s choppedabove ground parts (MS), jerusalem artichoke plant?s chopped above ground parts(YE), and wheat straw(S) were used as plant organic wastes.The plant organic wastes were mixed into the soil on 10 November 2004. Inthe first year, seedlings were planted on 04 January 2005. In the second year, theseedlings were planted on 10 October 2005. According to the decompozition of themin the soil, the plant organic wastes were differently affected the yield and quality instrawberry.As the shortest biodegredation process was in the BK treatment whichdemonstrated higher performance than the other treatments, this treatment showedthe most positive effect by means of yield and quality values. Although YE treatmentobtained relatively better results following the BK treatment than control, thistreatment could not catch as high performance as of the BK treatment. All wastesexcept control were lately decompozed due to the lack of nitrogen content within thetissues and fell behind of control. Among the wastes, the S treatment was notdecomposed during the experiment due to the slowest decompozition speed. In thecourse of this two-year experiment, the S treatment was not add any positive effect.In the study, in the light of the yield and quality observations, such that yield, totalfruit number, yield per plant, time passed for the first flowering, time passed for the50% flowering, time passed for the first fruit set, time passed for 50% fruit set, plantgrowth speed, fruit width, fruit length, TSS, pH, TA, fruit surface color, and tasteanalysis, BK treatment gave the most satisfactory results. It was drawn a conclusionthat these results were the most efficaciously related to the plant organic wastesdecompozed in the soil and the time passed for them to be beneficial.