Belek yöresi golf alanlarında bermuda (cynodon dactylon L. C. Rich. ) ve zoysia (Zoysia Japonica Wild) çimlerinin tuzluluğa hassasiyetleri
The Susceptibility of bermuda (Cynodon dactylon L. C. Rich. ) and zoysia (Zoysia Japonica Wild) to salinity in Belek golf areas
- Tez No: 120122
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BELEK YÖRESİ GOLF ALANLARINDA BERMUDA(Cynodon dactylon L.C. Rich) ve ZOYSİA (Zoysia japonica Wild) ÇiMLERİNİN TUZLULUĞA HASSASİYETLERİ Fatih ŞEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Aydın GÜNEŞ Antalya, Belek yöresi golf alanlarında Bermuda (Cynodon dactylon L.C. Rich) ve Zoysia (Zoysia japonica Wild) çimlerinin tuzluluğa hassasiyetleri araştırılmıştır. Bu amaçla bitkiler farklı düzeylerde tuz içeren (0.45, 0.90, 1.80, 3.60, 7.20 mS/cm) sulama suyuyla sulanmıştır. Bitkilerin tuzluluğa gösterdikleri tepkinin bir ölçüsü olarak oluşturdukları kuru madde ile Na, K ve Cl alımları belirlenmiştir. Araştırmadan elde olunan sonuçlara göre her iki çim çeşidinde de tuzluluğa bağlı olarak kuru ağırlık azalması olmuştur. Bununla birlikte Bermuda çiminin kuru ağırlığındaki azalma Zoysia'ya göre daha az olmuştur. Tuzluluk her iki çim çeşidinin Na içeriklerinin artmasına neden olmuştur. Düşük tuz düzeylerinde (0.45-3.60 mS/cm) Bermuda çimi daha yüksek tuz içermesine rağmen, Zoysia'nın Na içeriği yüksek tuz düzeyinde (7.20 mS/cm) Bermuda'dan yüksek olmuştur. Tuzluluğa bağlı olarak bitkilerin Cl içerikleri artmıştır. Zoysia çiminin Bermuda'ya göre daha yüksek düzeyde Cl içerdiği belirlenmiştir. Bitkilerin K içerikleri tuzluluğa bağlı olarak azalmıştır. Bununla birlikte Bermuda çiminin Zoysia'ya göre daha yüksek düzeyde K içerdiği belirlenmiştir. Bermuda çiminin özellikle yüksek tuz düzeylerinde daha yüksek kuru madde oluşturması, daha az Na, Cl alımı ve yüksek K içermesinin bir sonucu olarak Zoysia'ya göre daha dayanıklı olduğu sonucuna varılmıştır. 2001, 50 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Çim alanlar, çim alanlarda tuz stresi, su kalitesi, Bermuda(Cynodon Dactylon L.C. Rich) çiminde tuz stresi, Zoysia ( Zoysia Japonica Wild) çiminde tuz stresi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE SUSCEPTIBILITY OF BERMUDA( Cynodan dactylon L.C. Rich) and ZOYSIA (Zoysiajaponica Wild; TO SALINITY IN BELEK REGION GOLF AREAS Fatih ŞEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Aydın GÜNEŞ The susceptibility of Bermuda {Cynodan dactylon L.C. Rich ) and Zoysia (Zoysiajaponica Wild; to salinity in Antalya Belek region Golf Area was investigated. For this purpose, plants were irrigated with water containing varius levels of salt (0.45, 0.90, 1.80, 3.60, 7.20 mS/cm) in order to compare the salt response of plants; dry weight, Na, K and CI uptake of the plants were determined. According to experimental results, salinity decreased the dry weights of both variety. However, the decrease in dry weight was higher in Zoysia than that of Bermuda. Salinity caused to increase Na contents of both variety. Bermuda contained hihger Na in low salinity (0.45-3.60 mS/cm) levels than that of Zoysia. However, in the highest salinity Bermuda contained lower Na than that of Zoysia. Chloride content of the plants increased as a result of salinity. Zoysia contained higher chloride than Bermuda. Salinity decreased K content of both variety. The decrease in K content as aresult of salinity was lower in Bermuda than Zoysia. According to the results; Bermuda is seen more salt tolerant, because of its high dry weight, low Na and CI content and high K content as a consequence of salinity. 2001, SO pages. Key Words : Turf areas, salt stress on turf areas, water quality, salt stress of Bermuda (Cynodon dactylon L.C. Rich), salt stress of Zoysia (Zoysiajaponica Wild).