Topraksız kültür ortamında yapılan hıyar yetiştiriciliğinde farklı azot dozlarının verim ve bazı kalite unsurları üzerine etkisi
Effects of different nitrogen doses on yield and some quality properties of cucumber cultivation in soilless culture
  1. Tez No: 180697
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu ara tırma, kum ve perlit ortamlarında yapılan hıyar (Cucumis sativus L.)yeti tiricili inde, artan miktarlardaki azot (120, 160, 200, 240 mg N l-1) dozlarınınbitki geli mesi, besin elementi alımı ve bazı kalite unsurları üzerine etkisininbelirlenmesi amacıyla yapılmı tır. Genel olarak yeti tirme ortamlarının hıyar geli imive gözlemi yapılan parametreler açısından etkisi önemsiz bulunmu tur. Azot dozlarıise bitki geli imini önemli ölçüde etkilemi tir. Yapılan regresyon analizlerisonuçlarına göre optimum N dozu, bitkilerin morfolojik özellikleri için 160-231 mgN l-1, meyve kalitesi için yakla ık 160 mg N l-1 olarak bulunmu tur. Azot dozunaparalel olarak ortamdan kaldırılan bitki besin elementlerinden N, P ve Ca miktarlarıartı gösterirken K ve Mg miktarları ise 200 mg N l-1 dozundan sonra dü ügöstermi tir. Azot kullanım etkinli i de erleri % 11-22 arasında de i mi tir. N dozuarttıkça N kullanım etkinli i dü mü tür.ANAHTAR KEL MELER: Azot , hıyar, kum, perlit, topraksız tarım.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of increasing levelnitrogen (120, 160, 200, 240 mg N l-1) doses on plant growth, nutrient uptake andsome quality properties on cucumber (Cucumis sativus L.) cultivation in sand andperlite solid substrate cultures. Effect of growth media on cucumber growth andmeasured components was not significantly important. On the other hand, plantgrowth was significantly affected by N doses. According to regresion analysis,optimum N dose was determined as 160-231 mg N l-1 for plant morphologicalcharacters and 160 mg N l-1 for yield and fruit quality. The amount of N, P and Cauptake by per plant increased continiously with N dose while K and Mg uptake wasdeclined after 200 mg N l-1 doses. N use efficiency values ranged 11 - 22 %. When Ndoses increased, N use efficiency decreased.KEY WORDS: Nitrogen, cucumber, sand, perlite, soilless culture.