Farklı nem değerlerinin pamuk tohumunun akıcılığı ve dağılım düzgünlüğü üzerine etkisi
  1. Tez No: 180698
  2. Yazar: HAKAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada farklı nem değerlerinin pamuk tohumunun akıcılığı ve dağılımdüzgünlüğü üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneme materyali olarakNazilli 84-S, Barut 2005 ve Nazilli M-342 çeşitlerine ait delinte pamuk tohumu ilepnömatik ve mekanik ekim makinası kullanılmıştır. Pamuk tohumları % 8.75 olanmevcut nem seviyeleri, gerekli miktarda su ilave edilerek ve soğutucu dolapta 7 günbekletilerek oluşturulan % 14.85, % 19.91, % 25.16 ve % 30.38 nem seviyeleriolmak üzere beş farklı nem seviyesine getirilmiştir. Farklı nem içeriğine sahiptohumlar hazırlanan bir düzenek yardımıyla yığılma açıları ölçüldükten sonra, 1.5m/s ilerleme hızına ayarlı sonsuz yapışkan bant düzeneği üzerine pnömatik vemekanik ekim makinası ekici üniteleri tarafından bırakılmıştır. Pnömatik ekimmakinası ile yapılan denemelerde tohumlar arası mesafe şerit metre yardımıylaölçülmüş, mekanik ekim makinası ile yapılan denemelerde ise sonsuz bant ilerlemeyönüne dik şeritlere bölünerek 2.5 cm genişliğindeki şeritlerde olan tohumlarsayılmıştır. Ekici ünitelerden düşen tohumlardan numuneler alınarak çimlenmedeneyine alınmış ve tohum zedelenme oranları bulunmuştur.Yığılma açısı değerleri ile sıra üzeri dağılım değerleri tesadüf bloklarındabölünmüş parseller deneme desenine göre, çimlenme deneyi sonuçları ise tesadüfbloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre Jmp 5.1.2 (SASInstitute Inc.) istatistik paket programında analiz edilmiştir.Yapılan istatistiki analiz sonuçlarına göre; farklı nem değerleri, yığılmaaçısını dolayısıyla tohumun akışkanlığını ve pnömatik ekim makinasıyla yapılandenemelerde sıra üzeri dağılımı etkilememiş, mekanik ekim makinası ile yapılandenemelerde ise nem seviyesi arttıkça şeritlere düşen tohum sayısında azalmaolmuştur. Tohum zedelenme oranının tespiti amacıyla yapılan çimlenme deneyinde% 30.38 nem seviyesinde pnömatik ekim makinası % 35-43, mekanik ekim makinasıise % 38-49 çimlenme kaybına sebep olmuştur. Bu sonuçlara göre yüksek nemiçeriğine sahip pamuk tohumlarının ekilebilmesi için yeni ekici düzenleringeliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine of effect of different humidty level oncotton seed spilling and dispertion equability. As a material; delinted seed of Nazilli84-S, Barut 2005 and Nazilli M-342 cotton varieties and pneumatic and mechanicalsowing machine were used. Cotton seeds which have 8.75% humidty available wereattained to five humidty levels, 14.85%, 19.91%, 25.16% and 30.38% by addingrequired quantity water and waiting in refrigerator at 7 days. After measuringaccumulation angle of cotton seeds in different humidty levels by helping ofprepared mechanism, seeds were released on unlimited sticky belt which has 1.5 m/smovement velocity by pneumatic and mechanical sowing machine units. Spacingbetween seeds were measured by measuring tape in the experiment by usingpneumatic sowing machine. In studies with mechanical sowing machine, sticky bandwas divided in to moving direction verticaly and seeds in 2.5 cm wideness strip werecounted. Samples falling down from sower units were got for germination test anddetermined seed damaging ratio.Accumulation angle values and the longitudinal seed spacing accuracy valueswere evaluated in Randomised Complete Block Design with Split Plot experimentdesign but germination test results were evaluated in Randomised Complete BlockDesign with Split-Split Plot experiment design by the help of JMP 5.1.2 (SASInstitute Inc.) Statistic Package Program.According to obtained statistical analysis results; different humidity levelshave not effected accumulation angle thus seed spilling and the longitudinal seedspacing accuracy in the studies making with pneumatic sowing machine but in thestudies with mechanical sowing machine, seed number falling on strip decreasedwhile humidity level increased. In the germination test making for determination ofseed damaging ratio at the 30.38% humidity level, pneumatic sowing machine 35-43%, mechanical sowing machine 38-49% caused germination loses. This resultsshow that; new sower units must be developed to be able to sow seeds having highlevel humidity.