Tiyazol türevlerinin ve komplekslerinin sentezi
Synthesis thizole derivatives and complexes
  1. Tez No: 180696
  2. Yazar: HAKAN CAN SÖYLEYİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSABAH SARIKAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birçok tiyazol, antimikrobiyal, antihistaminik, antiparazitik, antihelminitik,antipiretik, ve antiviral farmakolojik etki gösterir. Sülfatiyazol, ftalilsülfatiyazol, vebenzer bileşikler içeren ilaçlar medikal uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Tiyazolhalkası B1 vitamini, penisilin, ve karboksilaz gibi doğal bileşiklerin yapısalbileşenidir. Tiyazol türevleri antioksidan olarak, petrokimyasal ürünlerde,vulkanizasyon hızlandırıcılarda ve fotokromik maddelerde sıklıkla kullanılır.Bu çalışmada, asetofenon, 2-asetilnaftalin, 4-metil-asetofenon, 4,-nitroasetofenonve 4-hidroksi-asetofenonun, elementel iyot varlığında tiyoüre ilereaksiyonu sonucu çeşitli 2-amino-4-sübstitüe tiyazol türleri sentezlenmiştir(TH1, TH2, TH3, TH4, TH5).Bu tiyazolerin 2-hidroksi benzaldehit, teraftalaldehit ve izonitrozoasetofenonile reaksiyonundan yeni Schiff bazları sentezlenmiş ( L1H, L2H, TO) ve bazı geçişmetali tuzları ile (NiCl2 ,CoCl2) oluşturdukları koordinasyon bileşikleriincelenmiştir.Sentezlenen bileşiklerin yapı analizleri, 1H-NMR, 13C-NMR ve IRspektroskopisi teknikleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various thiazoles exhibit pharmacological activity, e.g., antimicrobial,antihistaminic, antiparazitic, antihelminthic, antipyretic, and antiviral. Suchmedicines as Sulfathiazole, Phthalylsulfathiazole, and related compounds are widelyused in medical practice. Thiazole ring is a structural component of naturalcompounds, e.g., Vitamin B1 (thiamine), penicillin, and carboxylase. Thiazolederivatives are widely used as antioxidants for petrochemical products, vulcanizationaccelerators, and photochromic substances.In this study, a series of 2-amino-4-arylthiazoles were synthesized (TH1,TH2, TH3, TH4, TH5).Compounds were prepared by reactions of acetophenon, 2-acetylnaphtalene,4-methyl-acetophenon, 4,-nitro-acetophenon ve 4-hydroxy- acetophenon withthiourea in the presence of iodine. Reactions of 2-amino-4-arylthiazoles with2-hydroxy-benzaldehyde, teraphthaldehyde ve isonitrosoacetophenon afforded thecorresponding Schiff bases ( L1H, L2H, TO). Complex formation of the latter withnickel and cobalt salts (NiCl2 ,CoCl2) was studied.The structures of ligand and complexes were determined by 1H-NMR,13C-NMR and IR spectroscopy techniques.