Düğüm noktalarına dönel yaylarla bağlı çubuklardan oluşan çerçevelerin statik analizi için bir bilgisayar programı
- Tez No: 18075
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ill ÖZ Bu çalışmada; düğüm noktalarına dönel yaylarla bağlı çubuklardan oluşan çerçevelerin statik analizi lineer olarak yapılmış ve bu konuda bir bilgisayar programı hazırlanmıştır, önce bu çalışmada kullanılan rijitlik matrisi yöntemi genel bir şekilde anlatılmıştır. Daha sonra uçlarında dönel yaylar bulunan çubuklara ait eleman rijitlik matrisi denge matrisi yardımıyla elde edilmiştir. Herhangi bir noktadaki tekil yük, uniform yayılı yük, doğrusal yayılı yük, simetrik olmayan üçgen şeklinde yayılı yük ve yamuk seklinde yayılı yük için ankastrelik uç kuvvetleri REDUCE paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Programın doğruluğu bazı örnek problemler değişik şekillerde çözülerek ve aralarındaki uyum gözlenerek kanıtlanmıştır. Literatürdeki örnekler için verilmiş olan sonuçlar bu çalışmadaki yöntemle bulunan sonuçlarla karşılaştırılmış ve uyum içinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the linear structural analysis of a frame with members connected to the joints by rotational springs is carried out under static loads and a computer program has been developed accordingly. First, the stiffness matrix method, which has beer, used in this study, is introduced in the general form. Then, the stiffness matrix of a member which contains rotational springs at its ends has been found by the aid of the equilibrium matrix. Fixed end forces of a member acted upon by a concentrated load at any point, a uniformly distributed load, a linearly distributed load, a nonsymmetric triangular shaped distributed load and a trapezoidal shaped distributed load have been found by a use of the computer program REDUCE. By solving some problems in different ways, the validity of the program has been proved by the close match of the results. Some examples from the literature have been treated by the present method, the results have been compared with those found by the previous methods and a good match has been observed.