Landsat-5 TM sayısal uydu verileriyle tahıl alanları tahminlerinde karışık piksellerden sonuçlanan hataların belirlenmesi ve giderilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 18074
- Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
V ÖZ Bu çalışmada Landsat-5 TM sayısal verileri kullanılarak, karışık piksellerden sonuçlanan. tahılla kaplı alanların tahminlerindeki, hata payı saptanmış ve uygulanan bir metodla bu hata payının oranı azaltılmıştır. Tahılla kaplı on bir parselin ham görüntülerinin eğitimli sınıflanması sonucunda bulunan alanları ile bu parsellere ait yer gerçekleri karşılaştırılarak, karışık pikselerin tahılla kaplı alanlarının tahminindeki hata payının. Adana gibi tahılla kaplı küçük ölçekli parsellerin fazla olduğu bölgelerde, %1Q civarında olduğu saptanmıştır. Aynı parsellerin ham görüntülerine uygulanan 3x3 orta değer süzmesi sonrasında yapılan eğitimli sınıflandırmanın sonucunda ise karışık piksellerinden gelen hatanın %6 civarına düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, the error caused by the mixed pixels were estimated and in order to minimize the error a method have been proposed. Eleven parcels covered with cereals classified by using supervised classification metod and their area were determi ned. By comparing the area after classification and the ground-truth we found that the error caused by mixed pixels, in a region like Adana which have small cereal parcels, has been araund %10. The error reduced to %6 &tt,er we first applied 3x3 median filtering and then we performed supervised classification.