Düğüm noktalarına dönel yaylarla bağlı çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin nonlineer analizi
  1. Tez No: 23127
  2. Yazar: HALİL GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
109 ÖZET Bu çalışmada, uçlarında dönel yaylar bulunan çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin nonlineer (ikinci mertebe) analizi yapılmış ve bu konuda bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. önce rijitlik matrisi yöntemi genel haliyle anlatılmıştır. Daha sonra, ikinci mertebe teorisi ile bir çubuğun rijitlik matrisi bulunmuştur. Aynı durum için çubukların uniform, tekil, doğrusal, simetrik trapez ve üçgen yayılı yükler altında ankastrelik uç kuvvetleri hesaplanmıştır. Yapılan çalışmada, uçlarında dönel yaylar bulunan çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin değişik yay katsayıları ile çözülüp karsı lastırı lmasıyla aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır. - Sistemdeki yay katsayıları küçüldükçe, sistem deplasman değerleri büyümektedir. Yay katsayılarının sıfır limit değerine varması durumunda sistem yay bulunan noktalarda mafsala bağlı imiş gibi davranmaktadır. - Yay katsayıları büyüdükçe, sistem deplasmanları küçülmektedir. Yay katsayıları limit olarak sonsuz büyük değerler aldığı zaman sistem her yayla bağlı noktada rijit bağlı imiş gibi davranmaktadır. - Yay katsayıları büyüdükçe açıklık momenti küçülmekte, buna karşılık uç momentleri büyümektedir.
Özet (Çeviri)
110 SUMMARY In this study, the nonlinear (seconder order) analysis o-f -frames composed of members having rotational springs at the ends is carried out and a pertinent computer program is prepared. First, sti-F-Fness method is explained in the general -Form. Then, the sti-F-Fness matrix o-F a member is -Found using second order theory. For the same case the fixed end forces are determined for uniformly distributed load, concentrated load, linearly distributed load, symmetrical trapezoidal distributed load and nonsymmetrical triangular distributed load. In this study, plane frames with members having rotational springs at the ends have been solved with different spring constants and comparisons among results have shown the following facts. - As the spring constants in the system decrease the displacements increase. In the limit when the spring constants reach the zero value the system behaves as if there are hinges at points where there are springs. - As the spring constants increase the displacements decrease. In the limit when the spring constants take infinitely large values the system behaves as if there are rigid connections at points where there are springs. - As the spring constants increase the span moments for the beams decrease, but the end moments to the contrary, increase.