Karamahmutlu-Karacaören (Bor) yöresinin jeolojisi ve petrografisi
- Tez No: 18077
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VIII OZ Master tezi olarak hazırlanan bu çalışma, aynı zamanda Çukurova Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından FBE 90/33 nolu proje olarak desteklenmiştir. Niğde ilinin yaklaşık 5 km güneyinde, Kaynarca- Karacaören köyleri arasında kalan çalışma alanında jeolojik, petrografik ve cevherleşme ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Çalışma alanının 1/25 000 ölçekli haritası hazırlanmış ve arazide gözlenen kayaçlar, mineralojik ve petrografik açıdan incelenmiştir. İnceleme alanında en yaşlı birimi, Üst Kretase yaşlı metamorfik birim(mermer, amfibolit,kuvars şist,gnays v.b.) oluşturur. Bunların üzerine sırasıyla diskordan olarak ; Oligosen yaşlı traverten, Pliyosen yaşlı tüf ve en genç birim olarak Kuvaterner yaşlı yamaç molozu- alüvyon gelir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT This study has been prepared on a master thessis at Ç.Ü Science - Nature Institute in Geological Engineering Department and supported by FBE 90/33 numbered Çukurova University Research fund. In this project, geolojpcal investigations, related to petrographical and mineralization, have been carried out at the 8km south of Niğde city around the Kaynarca and Karacaören villages. 1/25 000 scale geologiol mapping of the study area and irineralogically - petrographically examination of the cropped out rocks have been done in the investiggated area. Upper Cretaceous aged metamorphic rocks, including marble, amfhibolites, quartz schist, gneiss etc. from the oldest units. Oligocene aped travertines, Pliocene aged tuffs and the younggest Quaternay aged. slope depris deposites and alluviums cover the above mentianed metamorphic series vith angular unconformity.