Birey ve aile yaşamına ilişkin konularda internet kullanımının etkisinin belirlenmesi
Assesment of the effect of internet usage on individual and family life issues
  1. Tez No: 180804
  2. Yazar: EMEL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, birey ve aile yaşamına ilişkin konularda internet kullanımının etkisini belirlemek amacı ileplanlanmış ve yürütülmüştür. Ankara Bilkent' te bulunan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi' nde(ÖSYM) çalışan 327 personelden anketi yanıtlayan 210 birey araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırma kapsamına alınan kadınlar (%48.1) ve erkeklerin (%51.9) oranının birbirine yakın olduğu,deneklerin ortalama 36.34±8.71 yaşında ve yarısından fazlasının evli (%58.1), fakülte/ yüksekokulmezunu oldukları (%56.6), ortalama aile büyüklüğünün 3.40±1.31 olduğu belirlenmiştir.Bireylerin bilgisayar kullanımı ile ilgili formal ya da hizmetiçi eğitim almadıkları, bilgisayarkullanmayı işyerinde öğrendikleri, 6 yıl ve daha fazla süredir bilgisayar kullandıkları, 30 ve daha küçükyaş grubundakilerin bilgisayar kullanmayı daha çok okulda ve evde kendi kendilerine öğrendikleri(p0.05). Bireyler internette arama motorları, elektronik posta ve diğer hizmetlerdenyararlanmaktadırlar. nterneti kullanırlarken bağlantının kopması ya da yavaş işlemesi, virüs saldırılarıgibi sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. nternetin birey ve aile yaşamı üzerindeki etkilerine ilişkin olarakiletişimi hızlandıran, yaşamı ve sorun çözmeyi kolaylaştıran, sosyo-kültürel gelişmeye ve zamanın etkinkullanımına katkı sağlayan, güvenilir bilgi veren bir kitle iletişim aracı olarak algılamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study was designed and implemented to determine the effect of Internet use on the issues in regard tothe individual and family life. Questionnaires were distributed to 327 employees working at the StudentSelection and Placement Center (ÖSYM) in Bilkent, Ankara, and the evaluations take place on only 210questionnaires that were completed and returned.It was found that the rates of female individuals (48.1%) and male subjects (51.9%) were near to eachother with an average age of 36.34±8.71, and that more than one half were married (58.1%) and faculty orcollege graduates (56.6%), and the average family size was 3.40±1.31.It was determined that the subjects took formal or on-job training on, and learnt the computer operation intheir offices, and used computers for 6 years or longer, while the subjects younger than 30 years of agelearnt to use computers at home and school by themselves (p0.05). The individuals use various Internet services, includingsearch engine, electronic mail and others. As for the effects of Internet on the individual and family life, itis perceived as a mass communication tool that accelerates the communication, and facilitates the life andproblem solving; contribute to the socio-cultural development and effective use of time, and gives reliableinformation.