Sanat eğitimi alan ve almayan 15-17 yaş grubundaki ergenlerin sosyal uyumlarının ve benlik tasarım düzeylerinin incelenmesi
A study on the social adaption and self-concept levels of 15-17 years old adolescents getting or not getting art education
- Tez No: 180805
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSANAT EĞ T M ALAN VE ALMAYAN 15-17 YAŞ GRUBUNDAKERGENLER N SOSYAL UYUMLARININ VE BENL K TASARIMDÜZEYLER N N NCELENMESBelgin TOYAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüEv Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Gülen BARANBu araştırma sanat eğitimi alan ve almayan on beş-on yedi yaş grubundaki ergenlerin sosyal uyumlarınıve benlik tasarım düzeylerini incelemek ve etkili olabilecek etmenleri belirlemek amacıylaplanlanmıştır. Araştırmaya Ankara ilinde Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ile Halide EdipLisesi'ne devam eden toplam iki yüz on dört ergen dahil edilmiştir. Araştırmada ? Genel Bilgi Formu ?,? Hacettepe Kişilik Envanteri-Sosyal Uyum Alt Ölçeği ? ve ? Benlik Tasarımı Envanteri ?kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Çift Yönlü Varyans Analizi, Tek Yönlü VaryansAnalizi, Duncan Testi ve Korelasyon Katsayısı Önemlilik Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda;sanat eğitimi alan ve almayan ergenlerin sosyal uyum puanları arasında farklılık olmadığı, ancak benliktasarımlarının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Sanat eğitimi alan ergenlerin benlik saygılarının yüksekolduğu, bu doğrultuda olumlu benlik tasarımı geliştirdikleri belirlenmiştir.Ergenin cinsiyeti, doğum sırası, kardeş sayısı ve sıkıntılı/üzüntülü hissettiğinde en çok rahatlatan şeyinsosyal uyuma; ergenin yaş, cinsiyet, okul türü x rahatlatan şey interaksiyonunun ise benlik tasarımınailişkin puanlarda farklılık yarattığı bulunmuştur (p < .01, p < .05). Ayrıca sanat eğitimi alan ergenlerde,sanat eğitimi almaya yönlendiren etken sosyal uyum puanlarında farklılığa neden olmuştur (p < .05).Araştırmaya alınan ergenlerin, sosyal uyum ve benlik tasarımı puanları arasında pozitif bir ilişkininolduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda, anne-babalara ve çeşitli kuruluşlara bazı önerilergetirilmiştir.2006, 117 sayfaAnahtar kelimeler : Ergen, sanat eğitimi, sosyal uyum, benlik tasarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisA STUDY ON THE SOCIAL ADAPTION AND SELF-CONCEPT LEVELS OF 15-17YEARS OLD ADOLESCENTS GETTING OR NOT GETTING ART EDUCATIONBelgin TOYAnkara UniversityGruduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Home Economcs (Child Development and Education)Supervisor : Doç. Dr. Gülen BARANThis research is planned for searching the level of self-concept and social adaptation of fifteen-seventeen yearold adolescents who have and haven?t taken art education and determining the elements that effect it. InAnkara, 214 adolescents who attend Ankara Anatolian Art High School and Halide Edip High Shcool areincluded in this research. ?General Information Form?, ?Hacettepe Personality Inventory-Social AdaptationSubscale? and ?Self-Concept Inventory? have been used in this research. In evaluation of datum process?Double Way Analysis of Variance?, ?One Way Analysis of Variance?, ?Duncan Test? and ?CorrelationCoeffiarent Significant Test? have been used. At the end of the research it is found out that there is nodifference between the social adaption points of the adolescents who have taken art education and who havenot, but there is a difference in their self-concept.It is found out that the gender, birth order, number of siblings of adolescent and the most relaxing thingwhen he-she feels bored make difference in the points of social adaptation; age, gender and school type x theinteraction of school type make difference in the points of self-concept. (p < .01, p < .05). Apart from that, itis concluded that in adolescents who take art education the factors of social adaptation (p < .05). It isdetermined that there is a positive relationship between social adaptation points and self concept points ofthe adolescents who are examined in the research. As result research, suggestion were made to parents andalso to various organizations.2006, 117 pagesKey Word : Adolescent, art education, social adaptation, self-concept