Üniversite öğrencilerinin reklamlara yönelik tutum ve davranışları üzerinde bir araştırma
A research about attitudes and behaviors of university students towards advertisements
  1. Tez No: 180808
  2. Yazar: FİLİZ ÇIRPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma, Bilecik Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine devam edenöğrencilerin reklamlara yönelik tutum ve davranışlarına cinsiyet değişkeninin etkisiniincelemek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma üniversiteye devam edenöğrencilerin demografik özellikleri, tüketici davranışları, kitle iletişim araçları ile etkileşim,reklamlara yönelik görüşler, reklamlara yönelik tutumları ve reklamlara yönelikdavranışlarına cinsiyetin etkisini saptamak amacıyla, üniversiteye devam eden 69'u kız, 153'üerkek olmak üzere toplam 222 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göreöğrencilerin yarıdan fazlası 20-22 yaşındadır. Öğrencilerin yarıdan fazlasının gelirlerini;ailelerinden aldıkları, haftada en az bir kez alış verişe çıktıkları, alışverişi kendilerininyaptıkları, alışverişe arkadaşlarıyla çıktıkları, alışverişlerini semtiçi ve hipermarketlerdenyaptıkları, alışveriş listesi yapmadıkları ve tamamına yakınının da peşin ödeme yaptıklarıbelirlenmiştir. Öğrencilerin yarıdan fazlasının satın alma kararlarını verirken ürününkalitesine önem verdikleri, piyasa araştırması yaptıkları ve arkadaşlarının deneyimlerindenyararlanmadıkları, öğrencilerin yarıdan fazlasının bir ürünü satın alırlarken televizyon,gazete, dergi reklamlarından, aile üyelerinden ve en çok da (% 82.9) arkadaşlarınındeneyimlerinden, malın fiyatından (% 82.9), malın görünüşünden, malın markasındanetkilendikleri saptanmıştır. Öğrenciler, reklamların ürünün tanıtımı açısından yararlı olduğunuve reklamlardan mal ve hizmetleri öğrendiklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin reklamlarayönelik tutumları üzerinde cinsiyetin etkili olmadığı, kız ve erkek öğrencilerin benzer tutumiçinde oldukları bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was planned and executed for the purpose of examining affect of sex variable onattitudes and behaviors of students studying in Faculty of Economics and AdministrativeSciences in Dumlupınar University in Bilecik towards advertisements. The study wasexecuted on total 222 students as they are 69 female and 153 male people studying at theuniversity for the purpose of determining demographic features, consumer behaviors,interaction with mass media, thoughts on advertisements, attitudes towards advertisementsand behaviors towards advertisements, affect of sex on attitudes and behaviors of the studentsstudying in the university. According to results of the research, more than half of the studentsare in age of 20-22. More than half of the students said that they take their incomes from theirfamily; go for shopping at least once a week; do shopping by themselves; go shoppingtogether with their friends; do shopping inside the quarter and from hypermarkets; do notprepare shopping lists and nearly all of them pay in cash; more than half of the student attachimportance to quality of the product when they determine to buy something, do marketresearch and benefit from experiences of their friends; more than half of the students areaffected from television, newspaper, magazine advertisements, family members and the mostfrom experiences of their friends (82,9 %), price of the goods (82,9 %), appearance of thegoods, trademark of the goods when they buy a product. Students expressed thatadvertisements are useful for promotion of the product and they learn the goods and servicesfrom advertisements. It was found that sex is not effective on attitudes of the students towardsadvertisement, female and male students are in similar attitude (p>0,05).