Scalar mesons in radiative phi-meson decays into neutral K-meson states
Phi-mezonunun nötr K-mezon durumlarına ışınsal bozunmalarında skaler mezonlar
  1. Tez No: 180883
  2. Yazar: CANAN ŞİŞMAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZPHİ-MEZONUN NÖTR K-MEZON DURUMLARINA IŞINSALBOZUNMALARINDA SKALER MEZONLARPhi-mezonun f0(980) ve a0(980) skaler mezonlarına ışınsal bozunmaları, noktasal skalermezonlar ve bir yapıya sahip skaler mezonlar için K+K- ilmek modeli çerçevesindeincelendi. Ayrıca phi-mezonun K-mezon durumlarına ışınsal bozunması skalermezonların K+K- ilmeği aracılığı ile phi-mezonun son durumuna bağlandığı iki aşamalıbir mekanizmayla çalışıldı. Bu ışınsal bozunmanın dallanma oranı hesaplandı ve butepkimenin CP bozulmasını test etmek için yapılan phi-mezonun nötr K-mezondurumlarına ışınsal bozunumunu ölçümleri için önemli bir sorun yaratmayacağıgösteridi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSCALAR MESONS IN RADIATIVE PHI-MESON DECAYS INTO NEUTRAL K-MESON STATESRadiative Decays of the phi-meson to the scalar mesons f0(980) and a0(980) areinvestigated within the framework of charged kaon loop model for both point-like scalarmesons and for scalar mesons with extended structure. Then, the radiative phi-mesondecay into neutral K-meson is studied via a two step mechanism in which the scalarmesons couple the final state to the phi-meson through the charged kaon loop. Thebranching ratio of this decay is calculated and it is shown that this reaction will notprovide a significant background to the measurements of phi-meson into neutral K-meson states decay for testing CP violation.