An elastic-plastic beam finite element
Elastik-plastik bir kiriş sonlu eleman
- Tez No: 180941
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. KEMAL İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Anahtar Kelimeler:  Finite Element Method,  Beam Finite Element,  Elastic Plastic DeformationÂ
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
 ÖZ  ELASTİK PLASTİK BİR KİRİŞÂ SONLU ELEMAN  EREN, Ahmet M.  Yüksek Lisans , Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yönetcisi: Prof. Dr. Haluk DARENDELİLER Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kemal İDER   Nisan 2006, 85 sayfa  Bu tezde büyük elastik plastik şekil değiştirmelerin analizi için bir kirişÂ sonlu elemanı geliştirilmiştir. Sistem denklemleri virtuel işÂ prensibi ve yenilemeli Lagrange formülasyonu kullanılarak elde edilmiştir. Malzemenin izotropik ve hız değişikliklerine duyarsız olduğu varsayılmışÂ ve lineer olmayan bütün terimler formülasyona dahil edilmiştir. İki düğüm noktalı eşparametrik kirişÂ sonlu elemanı için kalınlık boyunca katmanlı bir yapı kullanılarak elastik ve plastik bölgeler belirlenmiştir. Bu amaçla bir sonlu eleman yazılımı geliştirilmişÂ ve sayısal çıktılar deneysel sonuçlarla kıyaslanmıştır. Sayısal ve deneysel sonuçlar arasında iyi bir uyum olduğu görülmüştür.   Anahtar Kelimeler: Sonlu Elemanlar Yöntemi, KirişÂ Sonlu Elemanı,  Elastik Plastik Şekil DeğiştirmeÂ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT   AN ELASTIC PLATIC BEAM ELEMENT  EREN, Ahmet M.  M. Sc. Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Haluk DARENDELİLER CoâSupervisor: Prof. Dr. Kemal İDER  April 2006, 85 pages  In this thesis, a two node nonlinear elastic plastic beam finite element is developed to analyze large deformations. The system of equations are derived from virtual work principle, and the updated Lagrangian formulation is used. Material is assumed to be isotropic and rate insensitive obeying flow rule. Work hardening characteristics of material is considered and all nonlinear terms are included. For the two node isoparametric beam element a layered model is used to analyze through the thickness distribution of elastic and plastic zones. A finite element program is developed and the numerical outcomes are compared with the experimental results. A good agreement is achieved between numerical and experimental results. Â