Hipertansiyon ile viskozite sferoekinosit oluşumu, ozmotik direnç ilişkileri
- Tez No: 18098
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
- 79 - ÖZET Hipertansiyon ile viskozite, eritrosit morfolojisi ve ozmotik direnç ilişkilerini araştırmayı amaçlayan bu çalışma İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmada 92 hipertansif ve 48 normotansif olmak üzere toplam 140 kişide kan ve plazma viskozitesi ölçüldü. Viskozite ölçümlerinde cone/plate dijital viskometre, hematokrit tayinlerinde mikrohematokrit tekniği ve ozmotik direnç ölçümlerinde ise Dacie metodu kullanıldı. Morfolojik incelemeler yayma preparatlarda ışık mikrosko bu ile yapıldı. Bulgularımıza göre, incelediğimiz hipertansiflerin yaşı normotansiflerden anlamlı şekilde yüksektir. Hematokrit değeri de erkek hipertansiflerde anlamlı şekilde yük sek bulunmuştur. Yüksek shearrate 'de agregasyon önlenerek ölçülen viskozite değerleri kadın ve erkek hipertansiflerde normotansif lerden anlamlı şekilde yüksektir. Plazma değerleri arasındaki farklar ise anlamsız bulunmuştur. Yapılan ozmotik frajilite testlerine göre hipertansiflerde ozmotik direncin azaldığı görülmüştür. Morfolojik inceleme sonucunda hipertansiflerde normotansiflere göre daha fazla sferositoz görülmüştür. Böylece agregasyon önlendiği halde hipertansiflerdeki viskozite artışı eritrosit morfolojisi ve deformabilitesindeki değişmeyle ilişkili görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 80 - SUMMARY This study, with the aim of exploring the interrela tion between hypertension and viscosity, ertyhrocyte morp hology and osmotic fragility has been conducted in the Physiology Department of Istanbul University Medical School. Blood and plasma viscosities of a total number 140 subjects with 92 hypertensives and 48 nortensives were per formed. Digital cone/plate viscometer, microhematocrit technique and Dacie method were used for viscosity, hema tocrit and osmotic fragility measurements respectively. Morphological analysis was carried out by light microscopy of blood smear preparates. Our results show that the hypertensives are notably older than normotensives in a meaningful manner, and the hematocrit value is found to be higher in the male hyper tensives. Viscosity values recorded at high shear rate by pre venting aggregation, were found to be higher for the male and female hypertensives, than for the normotensives. Dif ferences between the plasma viscosity values were insig nificant. Osmotic fragility tests showed that osmotic fra gility is decreasing in the hypertensives. Morphological analysis revealed that spherocytosis is higher for the hypertensives than for the normotensives. Finally, even when aggregation is eliminated, the increase of viscosity in the hypertensives is found to be related to the erythrocyte morphology and changes in deformability.