XML veritabanlarında kelime ve kesme dizinlemelerini karşılaştırma
Comparison of text and cut indexing in XML databases
- Tez No: 181030
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. GÜVEN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanılan XML, sadece webuygulamalarında değil kendine özgü özellikler ve fonksiyonlar içeren veritabanlarısayesinde popüler bir işaretleme dili haline gelmiştir. Bununla birlikte içerikyönetiminde (CM) belgelerin veritabanlarında saklanılmasında da kullanılmayabaşlanılmıştır. Bugün Doküman Yönetim Sistemlerinin (DYS) belge saklamaformatında XML kullanılmaktadır. Teknolojik imkanlar geliştikçe belgelerinyapılarında ve içeriklerininde de değişiklik meydana gelmektedir. İçerikbakımından gelişen belgelerin veritabanlarında saklanması ve sorgulanmasındakullanılan yöntemlerde de gelişmeler meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında,XML'in genel kullanımı hakkında detaylı bilgi edinilmiş, XML belgelerininveritabanlarında saklama ve sorgulamanın performansını iyileştirilmesindekullanılan dizinleme yötemleri incelenmiştir. Bununla birlikte yazılan bir arayüzsayesinde aynı içeriğe sahip farklı yöntem ile saklanan XML belgelerinin kelimedizinleme ve kesme dizinleme kullanılarak sorgulama performansları ortayaçıkarılmaya çalışılmıştır.Bu tez çalışmasında amaç, içerik bakımından gelişen XML dökümanlarının sayıcafazlalaşması durumunda veritabanlarında kullanılan sorgulama performansınınartırması hedeflenen yeni dizinleme yöntemleri için alt yapı oluşturmaktır. Bunedenle dizinleme yöntemleri üzerine odaklanılmıştır. Gelecekte XML belgelerininsorgulama performanslarını artırarak veritabanlarında daha fazla sayıda ve genişiçerikte XML belgelerinin saklanabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, XML has become one of the most popular mark up language not onlyby using web applications but also it contains databases which includes specialfeatures and functions. In addition to this, it has been started to use in CM for theaim of saving all documents in databases. Today XML is using as the format ofdocument, for storing at database in Document Management System (DMS). Asthe technologic opportunities develop, some changes occur in the structure andcontents of documents. Also it can be seen that there are some developments inmethods which are used in storing and searching the documents in databases. Inthis thesis work, information about general usage of the XML is obtained , indexingmethods for upgrading search and store XML data in databases. In addition tothis, text and cut indexing have compared to stored same content of document indatabase with interface.The goal of this thesis work, to show the new indexing methods when the numberof XML databases with rich content is increased, then to reach the aim ofincerased searching performance. Therefore, this work is focused on indexingmethods. In future, the basic aim is to store XML documents which includes lots ofnumber and large of contents via increasing the performance of XML documents.