Boya endüstrisinde sürekli iyileştirme faaliyetlerinin prosesler üzerine katkısının incelenmesi
Analysis of the effects of continuous improvement activities at dye industry on processes
  1. Tez No: 181039
  2. Yazar: CEREN ÖRTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER TOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziBOYA ENDÜSTRİSİNDE SÜREKLİ İYİLEŞTİRMEFAALİYETLERİNİN PROSESLER ÜZERİNE KATKISININ İNCELENMESİCeren ÖRTENAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüKimya Mühendisliği Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Taner TOĞRULBu çalışmanın amacı, kimya sektöründe faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki bir işletmeninKalite Yönetim Sistemi (KYS) açısından mevcut ve potansiyel durumunu, kaliteye bakışaçısını, uyguladığı kalite kontrol sistemlerini analiz etmek ve mevcut işleyişi KYS açısındandeğerlendirerek bu işletmenin KYS şartlarına kendini adapte etmesi aşamasında ülkesanayisine ve tüketiciye ne kadar katkı sağlayacağı ile ilgili sorulara cevap bulunabilmektir.KYS mantığı proses temeline dayanmaktadır. Firma içinde son ürünün elde edilmesinekadarki tüm adımların birer süreçmiş gibi düşünülerek gerekli proseslerin planlanması vesürekli iyileştirilmesinin mantığının, doğrudan Kimya Mühendisliği ile alakalı olması dakalite yönetimi konusunda Kimya Mühendislerinin söz sahibi olmalarına dair en belirginispatlardan biridir.Tezin araştırma aşamasında, kuruluşun kalite sistem dokümantasyonunun hazırlanışı vekullanımı, personelin bilgi ve bilinç düzeyinin kalite sistem dokümantasyonundaki yeri, ISO9000 standartlarının ne kadar anlaşıldığı, ilave iş yükü ve harcama ihtiyacının kuruluşça nasıldeğerlendirildiği ve üst yönetimin belgelenme öncesi ve sonrasında takındığı tutum gibikonular irdelenerek kuruluşun kendini yeni bir sisteme adapte etme sürecinde geçirdiğiaşamalar incelenmiştir.2006, 124 SayfaANAHTAR KELİMELER Kalite, Kalite Yönetim Sistemi (KYS), Boya Endüstrisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Science ThesisANALYSIS OF THE EFFECTS OF CONTINUOUS IMPROVEMENT ACTIVITIES ATDYE INDUSTRY ON PROCESSESCeren ÖRTENAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Chemical EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Taner TOĞRULThe goal of this work is to analyze the existing and potential status regarding the QualityManagement System (QMS) of an enterprise in the KOBI format, its outlook on quality andthe systems of quality control it adopts. The scope also extends to seeking answers toquestions regarding to what extent this enterprise can contribute to the industrial developmentof the country and answer the needs of the consumer during the adaptation process to QMS bymeans of assessing the current management in terms of QMS.The rationale behind the QMS is based upon processes. The method of treating each stepwithin a company towards the realization of a product as a separate process and therebyplanning and improving each of these processes is directly related to the field of ChemicalEngineering. This therefore constitutes one of the soundest proofs that Chemical Engineersshould have a say on the subject of quality control.During the research stage of this thesis, topics such as preparation and usage of the qualitysystem documentation of the enterprise, the place of the level of staff knowledge andunderstanding in the documentation, how well the ISO 9000 standards have been interpretedand understood, the adequacy of assessment of the additional work load and expenses by theenterprise and the comparison between its conduct before and after certification wereanalyzed and its adaptation process to a new system was studied.2006, 124 pagesQuality, Quality Management System (QMS), Dye IndustryKEY WORDS