Participation of combined cycle power plants to power system frequency control: Modeling and application
Kombine çevrim enerji santrallarının sebeke frekansı kontrolune katılımı: Modellenmesı ve uygulaması
  1. Tez No: 181050
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, kombine çevrim elektrik santralının şebeke frekansı kontrolune doğrukatılımının nasıl olması gerektiği üzerine, bir metot önerisi ve model uygulamasıiçermektedir.Mezuniyetimden bu yana, UCTE sistemine entegrasyon çalışmalarınınsürdürüldüğü bu dönem boyunca, Türkiye şebekesinin frekansının davranışı veiyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar her zaman gündemin üst sırasındayer aldı. Bu sebeple de lisansüstü eğitimimin başlangıcında, tez çalışmamın anakonusu ?Enterkonnekte Sistemlerde Frekans Kontrolu? olarak belirlendi.Santrallardaki güç kontrol döngülerinin analizinin ve rezerv güç miktarınınsürekliliğinin; bu gücün en küçük üretim biriminde bile, uygun şekilde,gerektiğinde sisteme temin edilebilir olmasının, bu konunun en temelkavramları olduğu söylenebilir.iiiSistemin geneli için, santrallarda rezerv güç miktarının yeterince ayarlanıpayarlanmadığı ve herhangi bir frekans sapmasına verilen kollektif cevabındoğruluğu, şebeke frekansının davranış karakteristiği incelenerekdeğerlendirilir.Bu tez çalışmasının sonucunda, dinamik bir gaz türbini ve kontrol sistemimodeli ile birlikte, doğalgaz kombine çevrim santrallarında kullanılabilecekyük denetleyicisi modelini içeren bir simulasyon elde edilmiştir.__Anahtar Kelimeler kombine çevrim santralı, gaz türbini, yük kontrolu, rezervgüç, santral dış kontrol döngüleri.iv
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a method and develops a model for the participation of acombined cycle power plant to power system frequency control.Through the period of integration to the UCTE system, (Union for Coordinationof Transmission of Electricity in Europe) frequency behavior of Turkey?s gridand studies related to its improvement had been a great concern, so is thereason that main subject of my thesis became as ?Power System FrequencyControl?.Apart from system-wide global control action (secondary control); load controlloops at power plants, reserve power and its provision even at the minimumcapacity generation stage, (primary control) are the fundamental concerns ofthis subject.iThe adjustment of proper amount of reserve at the power plants, and correctsystem response to any kind of disturbance, in the overall, are measured by thequality of the frequency behaviour of the system.A simulator that will simulate a dynamic gas turbine and its control systemmodel, together with a combined cycle power plant load controller is theoutcome of this thesis.__Keywords combined cycle power plant, gas turbine, governor, reserve power,plant outer control loop.iiÖZKOMB NE ÇEVR M ENERJ SANTRALLARININŞEBEKE FREKANSI KONTROLUNE KATILIMI:MODELLENMESI VE UYGULAMASIYılmaz, OğuzYüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği BölümüTez Yöneticisi: Prof. Dr. smet ErkmenNisan 2006, 66 SayfaBu tez, kombine çevrim elektrik santralının şebeke frekansı kontrolune doğrukatılımının nasıl olması gerektiği üzerine, bir metot önerisi ve model uygulamasıiçermektedir.Mezuniyetimden bu yana, UCTE sistemine entegrasyon çalışmalarınınsürdürüldüğü bu dönem boyunca, Türkiye şebekesinin frekansının davranışı veiyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar her zaman gündemin üst sırasındayer aldı. Bu sebeple de lisansüstü eğitimimin başlangıcında, tez çalışmamın anakonusu ?Enterkonnekte Sistemlerde Frekans Kontrolu? olarak belirlendi.Santrallardaki güç kontrol döngülerinin analizinin ve rezerv güç miktarınınsürekliliğinin; bu gücün en küçük üretim biriminde bile, uygun şekilde,gerektiğinde sisteme temin edilebilir olmasının, bu konunun en temelkavramları olduğu söylenebilir.iiiSistemin geneli için, santrallarda rezerv güç miktarının yeterince ayarlanıpayarlanmadığı ve herhangi bir frekans sapmasına verilen kollektif cevabındoğruluğu, şebeke frekansının davranış karakteristiği incelenerekdeğerlendirilir.Bu tez çalışmasının sonucunda, dinamik bir gaz türbini ve kontrol sistemimodeli ile birlikte, doğalgaz kombine çevrim santrallarında kullanılabilecekyük denetleyicisi modelini içeren bir simulasyon elde edilmiştir.__Anahtar Kelimeler kombine çevrim santralı, gaz türbini, yük kontrolu, rezervgüç, santral dış kontrol döngüleri.iv