Characterization of dual phase steels by using magnetic barkhausen noise analysis
Çift fazlı çeliklerin manyetik barkhausen gürültüsü analizleri kullanılarak karakterizasyonu
  1. Tez No: 181072
  2. Yazar: MÜCAHİT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMİL HAKAN GÜR, PROF. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, çift fazlı (ferrit-martensit) çeliklerde iç yapının ManyetikBarkhausen Gürültüsü (MBG) metodu kullanılarak karakterizasyonudur. ki farklıbaşlangıç iç yapısına sahip AISI 8620 çeliğinden hazırlanan numuneler, ferrit-östenitbölgesinde çeşitli kritik tavlama sıcaklıklarına (KTS) ısıtılıp yağda soğutularak,martensit hacim oranları (MHO) ve morfolojileri farklı iç yapılar elde edilmiştir. çyapıların, mukavemet özellikleri ve sertlik değerleri geleneksel metalografik vemekanik testlerle tayin edilmiştir. MBG ölçümleri hem Rollscan hem de µSCANüniteleri kullanılarak yapılmıştır. MHO, sertlik ve MBG sinyal büyüklükleri arasındaiyi bir ilişki saptanmıştır. Martensit hacim oranı KTS değerinin artmasına bağlıolarak artmış, buna bağlı olarak MBG emisyonu azalmıştır. Ayrıca, MBG emisyonumartensit morfolojisinin incelmesiyle azalmıştır. MBG metodunun endüstriyel çiftfazlı çeliklerin tahribatsız karakterizasyonunda kullanılabileceği sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to nondestructively characterize the industrial dual phase(ferritic-martensitic) steels (DPS) by the Magnetic Barkhausen Noise (MBN)method. By quenching of AISI 8620 steel specimens having two different startingmicrostructures, from various intercritical annealing temperatures (ICAT) in theferrite-austenite region, the microstructures consisting of different volumefractions of martensite and morphology have been obtained. The microstructures,strength properties and hardness values were determined by conventionalmetallographic and mechanical tests. The measurements of the MagneticBarkhausen Noise (MBN) were performed by using both Rollscan and µSCANsensor connectors. A good correlation between the martensite volume fraction,hardness and MBN signal amplitude has been obtained. MBN emission decreasedas the ICAT, therefore the volume fraction of martensite increased. Moreover,MBN emission decreased as the martensite morphology become thinner. It hasbeen concluded that MBN method can be used for nondestructive characterizationof industrial dual phase steels.