Optical design of a thermal infrared imager for a micro-satellite
Mikro uydu için termal-kızılötesi görüntüleyici optik tasarımı
- Tez No: 181087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uzaydan, kızılötesi yer görüntüleme sistemleri, dünya yüzeyinde veya atmosferdeoluşan termal değişim ve eğilimleri analiz etme imkanını vermektedir. Buçalışmanın amacı, 650km yörünge yüksekliğindeki bir mikro-uydu için, fizikselsınırlamaların dahilinde, gerekli çözünürlük ihtiyaçlarına cevap verebilen birkızılötesi görüntüleyicinin optik tasarımını yapmaktır. Optik tasarımdan önce, optiksistemi sınırlayacak kızılötesi kaynak, atmosferik geçirgenlik, dedektör ve kızılötesibölgede kullanılabilecek optik malzemeler ve uydu çalışma ortamının getirdiğigereksinimler incelenmiştir. Benzetişimler ve eniyileme çalışmaları ile yüksekperformans optik sistem tasarımı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Space-based infrared Earth observation systems provide a unique opportunity for thedetection of thermal variations on Earth?s surface or atmosphere. The objective ofthis study is to propose an optical design of a thermal imager that is suitable forflight on a micro-satellite platform at an altitude of 650 km, providing the necessaryresolution requirements under the considerations of physical boundaries of the givenplatform. Before the optical design, the parameters which would strictly bound theoptical system such as the infrared source, atmospheric transmission, the detectorand optical materials for infrared as well as the working conditions for the micro-satellite were examined. Simulations and further optimization efforts resulted with ahigh performance optical system design.