Süt tozu ile hazırlanan sulandırıcılar ile dondurulan boğa spermasının ülkemizde kullanılabilirliği üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18110
  2. Yazar: KEMAL AK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. KAMURAN İLERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
92 ÖZET Bu çalışmada, süt tozu, yumurta sarısı ve gliserolün değişik oran ları incelenerek, bunların boğa sperma sulandırıcısı olarak kullanılabilirli ği üzerinde araştırmalar yapıldı. Araştırmada, Holştayn ırkından 4 boğa dan toplam 60 ejakulat alındı ve ortalama değerler olarak; 6.66 mi sperma hacmi, 1346.9 x 106/ml spermatozoit konsantrasyonu, % 81.64 canlı sperma- tozoit oranı, % 76.83 motilite ve % 2.31 akrozomal, % 1.83 başa ait, orta kısma ait, % 0.63, kuyruğa ait % 4.23 olmak üzere toplam % 9.05 morfolo jik bozukluk bulundu. Araştırma; 1- Süt tozu safhası, 2- Yumurta sarısı safhası ve 3- Gliserol safhası olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirildi. 1- Süt tozu safhası: Sun'i vajen yardımı ile sperma alındıktan son ra split-sample esasına göre 3 eşit.hacime ayrıldı ve her bir kısım % 7, % 9 ve % 11 süt tozu (W/V) ile sulandırıldı. Sulandırılmış spermalar 5°C ye soğutularak, aynı ısıda 144 saatlik resistant testlerine tabi tutuldu. Sper- matozoitlerin morfolojik ve ölü-canlı muayenelerinde, eosin-nigrosin vital boyadan yararlanıldı. Sulandırılmış spermalara 0., 24., 72., 144.saatlerde motilite, morfolojik ve ölü-canlı muayeneleri uygulandı. % 7, % 9 ve % 11 süt tozu sulandırıcılarına göre sırası ile; O.saatte % 66.3, % 69.8, % 70.0,93 24. saatte % 58.8, % 64.0, % 62.5, 72. saatte % 39.5, % 47.0, % 45.3, 144.- saatte % 23.0, % 32.0, % 28.8 oranlarında motilite bulundu. Aynı sulandırı cılarda saptanan canlı spermatozoit oranları, sırası ile; O.saatte % 75.68, % 79.38, % 77.68, 24.saatte % 69.48, % 73.15, % 72.45, 72. saatte % 54.48, % 60.88, % 59.53, 144. saatte % 37.70, % 46.73, % 43.43 oldu. 5 örnek orta lamasını içeren bu değerler, morfolojik bozukluklar için, sulandırıcılara göre sırası ile; 0. saatte % 13.00, % 11.75, % 11.98, 24. saatte % 14.43, % 12.28, % 12.58, 72. saatte % 15.93, % 13.43, % 14.03, 144. saatte % 21.90, % 17.93, % 19.65 bulundu.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY Different composition of milk powder, egg yolk and glyce rol were examined as a semen diluter, and used as a bull semen extender. During study, 60 ejaculates were collected from 4 Holste- in bulls and average values of semen such as, spermatozoit con centration, live spermatozoit, motility and abnormal spermatozoit depending on (acrosome, head, middle piece and tail). Results are respectively 6.66 ml, 1346.9xl06/ml, 81.64%, 76.83%, 2.31%, 1.83%, 0.63%, 4.23%. Total morphological abnormal spermatozoit is 9.05%. The study was carried out in 3 steps. 1- Milk powder extender. 2- Egg yolk extender. 3- Glycerol extender. 1- Milk powder extender: The semen was collected by arti ficial vagina, and divided into 3 portions according to the split-- sample technique. Each portion is diluted with 7%, 9%, 11% (W/V) milk powder. Diluted semen was cooled to 5°C and than kept at same temperature for 144 hours. Morphological and live- dead spermatozoit examination was carried out by eosin-nigrosin vital staining. On 0, 24, 72 and 144th hours diluted and cooled96 semen was examined under the microscope for morphologically abnormal, live-dead and motility. The motility for 7%, 9%, 11% milk powder extender at 0 hour is respectively 66.3%, 69.8%, 70.0%; at 24th hour 58.8%, 64.0%, 62.5%; at 72th hour 39.5%, 47.0%, 45.3%; at 144th hour 23.0%, 32.0%, 28.8%. Above exten ders gave results for live spermatozoit are respectively; at 0 hour 75.68%, 79.38%, 77.68%; at 24th hour 66.48%, 73.15%, 72.45%; at 72th hour 54.48%, 60.88%, 59.53%; at 144th hour 37.70%, 46.73%, 43.43%. The values which include the average of 5 samples, for morphological deformations according to the extenders the values are respectively at 0 hour 13.00%, 11.75%, 11.98%; at 24{h hour 14.43%, 12.28%, 12.58%; at 72"t hour 15.93%, 13.43%, 14.03%; at 144th hour 21.90%, 17.93%, 19.65%.