Endüstriyel dondurma üretiminde yağsız süt tozu yerine, peyniraltı suyu protein konsantresi kullanımının dondurmaya uygunluğunun araştırılması
Replacement of skim milk powder with whey protein concentrate in industrial ice cream production, determination of usage this rate in ice cream
  1. Tez No: 258687
  2. Yazar: AYTEK KOYUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada dondurma üretiminde kullanılan yağsız süt tozu yerine, farklı kombinasyonlarda peynir altı suyu protein konsantresi kullanılarak 5 farklı örnek dondurma hazırlanmıştır. Elde edilen bu dondurmalar referans dondurma ile karşılaştırılarak son ürün kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir.Referans dondurma da, sadece yağsız süt tozu kullanılmıştır. Çalışma sonucu oluşan diğer örnek dondurmalarda,azaltılan yağsız süt tozu kadar,yerine aynı oranda peynir altı suyu konsantresi kullanılmıştır.Hazırlanan örneklerde duyusal değerlendirme yapılmış, fiziksel ve kimyasal olarak erime süresi, kuru madde, yağ, pH ve viskozite değerleri belirlenmiştir.Dondurma örneklerinin viskozite değerleri 510 cp ile 520 cp arasında, pH 6,5 ile 6,6 arasında değişmektedir. Dondurmaların ilk erime süresi 14,5 dk ile 15,3 dk arasında, 10 cc(ml) erime süresi ise 62dk ile 64,2 dk arasında değişiklik göstermektedir. Yapılan istatiksel analizler sonucu viskozite değeri, ilk erime süresi ve 10 cc erime süresi T testine göreP0,05 düzeyinde önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to investigate effect of replace skim milk powder to whey protein concantrate levels on ice cream mix and finished product in order to increase phisical properties , margins and prevent rapid meltdown during the period of time buying from ice cream cabinets to consumption. In this research 5 ice cream samples was prepared. This five samples compare with reference ice cream .Reference ice cream was produced with skim milk powder. On the other hand skim milk powder replace with whey protein concentrate in samples ice cream. At the samples sensory evaluation was done, the melting period, total solid, fat content, pH and viscosity values have been calculated by the physical and chemical analysis.pH values of ice cream samples have changed 6,5-6,6, viscosity 510-520 cp.