Synthesis of 1,2-amino alcohols having tertiary alcohol moiety
Üçüncül alkol grubu içeren 1,2-amino alkollerin sentezi
- Tez No: 181121
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Üçüncül alkol grubu içeren rasemik 1,2-amino alkollerin sentezi için uygulanabilir birmetot geliştirilmiştir. Bu metotun, çeşitli tersiyeri alkol grubu içeren 1,2-amino alkollerinsentezi için genel bi yöntem olarak kullanilabileceği, kloroaseton yerine çeşitlimonohalojenür ketonlar ve çeşitli aril halojenürler veya ceşitli alkil halojenürlerkullanılarak gösterilmiştir. Elde edilen rasemik 1,2-amino alkollerin sıcaklık, çözücü veenzim: substrat oranı gibi parametreleri değiştirilerek farklı koşullarda çeşitli hidrolaz tipienzimlerle enzimatik rezolüsyona tabi tutulmuştur. Sonuç olarak %21 enantiyomerikzenginliğe sahip amino alkol 20, benzaldehit'e dietilçinko katılma tepkimesinde kiralligand olarak kullanılmıştır. (R)-1-fenilpropan-1-ol yaklaşık %21 enantiomerikzenginlikle sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An applicable method for the racemic synthesis of 1,2-amino alcohols having tertiaryalcohol moiety was developed. This method can be used as a general method for thesynthesis of various 1,2-amino alcohols with various tertiary alcohol moieties bychanging chloroacetone with different monohalo ketones, and with different aryl halidesor alkyl halides. The resultant racemic 1,2-amino alcohols were tried to resolve by usingvarious hydrolase type enzymes under different conditions by changing the parametersi.e. solvent, temperature and substrate: enzyme ratios. Finally, poorly resolved aminoalcohol 20 with 21 % was used as chiral ligand in diethylzinc addition to benzaldehydeand afforded (R)-1-phenylpropan-1-ol almost with 21 % e.e..