Synthesis of ferrocenyl substituted aziridines
Ferrosenil sübstite aziridinlerin sentezi
  1. Tez No: 181122
  2. Yazar: SERHAT ZEYTİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ferrosenilenonların yüksek verimli sentezi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir.Akriloyil, metakriloyil, krotonoyil, sinnamoyil, ve β-metilkrotonil klorürler ferrosenleLewis asitli (EtAlCl2 ya da EtAlCl2-Me3Al) ortamda tepkime vererek, beklenenβ-ferrosenilenonları (akriloyil, metakriloyil, krotonoyil, sinnamoyil, vemetilkrotonillferrosen) iyi verimlerle oluşturmuşlardır.Akriloyil ve krotonilferrosen, benzilamin, iso-propilamin ve furfurilamin ile Gabriel-Cromwell tepkimesi vererek yeni ferrosenil sübstite aziridinlere dönüştürülmüşlerdir.Aziridinler iyi ile çok iyi arasında değişen verimlerle izole edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
A new method for the efficient synthesis of ferrocenylenones was developed.Acryloyl, methacryloyl, crotonyl, cinnamoyl, and β-methylcrotonyl chlorides reactedwith ferrocene in the presence of a Lewis acid (EtAlCl2 or EtAlCl2-Me3Al) to give thecorrosponding ferrocenylenones (acryloyl, methacryloyl, crotonyl, cinnamoyl, and β-methylcrotonylferrocenes) in good isolated yields.Using the Gabriel-Cromwell reaction, acryloyl and crotonoylferrocenes wereconverted to the novel ferrocenyl substituted aziridines with benzylamine,isopropylamine and furfurylamine. The aziridines were isolated in good to excellentyields.