Karaciğer ve kanda büyüme hormonu (growth hormon)'na ait hücre reseptörlerinin radyoreseptör testi ile tayini
- Tez No: 18114
- Danışmanlar: PROF.DR. ASIM CENANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI, ÖZET Bir peptid hormonun aksiyonunun ilk adımını hormon molekülünün hücre membraninda bulunan reseptör molekülüne bağlanması oluşturmaktadır. Hücre membranmda bulunan reseptörü ile etkileşen pro tein hormonlar hormon-reseptör kompleksini meydana getirerek hücresel bir cevaba yolaçmaktadır. Hormonun reseptörleri, aktif hormonu diğer molekül lerden ayırmakta ve bu nedenle peptid hormon - hedef hücre sisteminin spesif itesini tayin etmektedir. Ayrıca reseptöre bağlanma yeteneği bir hormonun biyolojik özelliklerini ka- rakterize etmesi nedeniyle hücrenin fonksiyonlarını da or taya koymaktadır. Bu hormonun karışık aksiyonlarının, en azından bir noktaya kadar reseptörlerle ortaya çıkması bu hormon için reseptör miktar tayininin önemini ortaya koymaktadır. Bu nedenle reseptör miktarı, bir hücre ya da hücrenin fragment- lerine radyoaktif işaretli hormon bağlanması yani Radyore- septör test sistemi (RRA) ile hesaplanabilmektedir. Çalış mamızda yapılan radyoreseptor tayin deneylerinde, büyüme hormon reseptör kaynağı olarak karaciğer membran fraksi yonları kullanılarak bu dokulardan dif ferensiyal santrifü- gasyon aracılığıyla elde edilen (P-100) kesimine işaretli hormonun bağlanmasına bakılmıştır. Buradan reseptör miktarı Scatchard analizi ile tespit edilmiştir.- 51 - Çalışmamız başlıca 3 bölümden oluşmuştur; Birinci bölümde, farklı türlerin (sıçan, köpek, tav şan) karaciğer doku homojenatlarındaki reseptör miktarı sap tanmış ve aralarında ilişki olup olmadığına bakılmıştır. İkinci bölümde, gelişim ile reseptör miktarının da ğılımı arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmış ve çe şitli gelişim dönemlerinde (bir aylık, üç-altı aylık ve eriş kin) sıçanlarla çalışılmıştır. Ayrıca hamileliğin reseptör miktarına etkisi araştırılmıştır. Son bölümde ise, insanda değişik yaş dönemlerinde (10 ay, 9 yaş, 25 yaş, 45 yaş) reseptörün hormona olan af fi- nitesine (K_. değerine) bakılarak farklı dönemlerde reseptör miktarında değişiklik olup olmadığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Peptide hormon action starts with the binding of the hormone molecule to the receptor molecule on the membrane. Protein hormones when reacting with the receptors on the cell membrane causes the cellular response by forming the hormone - receptor complex. The hormone specific receptors recognize the active hormone among the other molecules and determines the Speci- fity of the peptide hormone - target cell system. Because the ability to bind to the receptor indica tes the biological characteristics of a hormone, it also gives an idea about the functioning of the cell. The definite role of the receptors in all the comp lex action of a hormone makes the measurement of the amount of receptors in a cell a good parameter for the evaluation. Radio Receptor Assay (RRA) is a method to measure the amount of receptors by measuring radio active labelled hormone which is bound to the receptors (32,33). In the radio Receptor Assay Tests that we have per formed with the P-100 fraction of the cells extracted from the liver membranes by differential centrifugation method and the bound labelled hormone have been counted. Afterwords Scatchard analysis has been used to determine the amount of receptors.- 53 -. This study has 3 main parts : In the first part the amount of receptors in the liver tissue extracted from various species (rat, dog, rabbit) have been counted and a relation beetween those has been searched. In the second part to show a the relation between the phase of development and the distribution of the amount re ceptors have been aimed and rats at different developmental stages (one month old, 3-6 month old and adult) are used for the investigation. Also the effect of pregrancy on the amount of receptor has been search. In the final part the receptor amount in humons at different developmental stages (10 months, 9 years, 25 years, 45 years) have been searched by determining the KQ value which indicates affinity of the receptor to hormone.