Response modification factors for moment resisting and eccentrically braced steel frames
Moment aktaran ve dışmerkezi çaprazlı çelik çerçeveler için taşıyıcı sistem davranış katsayısı (R)
- Tez No: 181208
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin konusu DBYBHY-2006'da moment aktaran ve dışmerkezi çaprazlarlateşkil edilen 2 boyutlu çelik çerçevelerin (R) katsayılarının tahkik edilmesidir.Bu tezde, moment aktaran ve dışmerkezi çaprazlarla teşkil edilen 2 boyutluçelik çerçevelerin taşıyıcı sistem davranış katsayısının hesabında R katsayısının revizeformulasyonu, FEMA-356'daki ?Doğrusal Olmayan Statik İtme Analiz Metodu?(DBYBHY-2006 sadece betonarme yapılar için ?Doğrusal Olmayan Statik İtme AnalizMetodu?nu önermiş olduğu için) kullanılmıştır.Bu parametrik çalışma için 3 ve 6 katlı toplam sekiz adet çerçeve EC-3 normunagöre dizayn edildi. Yatay yükleme DBYBHY-2006 ya göre yapılmıştır ve DBYBHY-2006'da tanımlanan Z3 zemin sınıfına ait ivme spektrum eğrisi kullanılmıştır.Statik İtme analizi ile tepe deplasmanı-taban kesme kuvveti grafiğinden yapınınaşırı dayanım katsayısı ve süneklilik katsayısı, ve dolayısıyla yapı dayanım katsayısıhesaplanmıştır. Hesaplanan R katsayıları DBYBHY-2006, EC-8, NEHRP ve ATC-19 da verilmiş olan değerler ile karşılaştırılmıştır.Yapılan parametrik çalışma sonucunda DBYBHY-2006'da ve uluslararasıyönetmeliklerde önerilen (R) katsayılarının bu tezde bulunan değerler ile az katlı(3 katlı) çerçeveler için yaklaşık olarak uyumlu olduğu görülmüştür.Sonuç bölümünde açıklandığı üzere DBYBHY-2006'daki eksikliklere vurguyapılarak bu tarz parametrik çalışmaların genişletilerek devam ettirilmesisonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The verification of the response modification factors (R) (which are assigned to bethe same in TEC-2006) for moment resisting and eccentrically braced 2D steel frames isthe scope of this study.In this thesis, response modification factors of moment resisting and eccentricallybraced frames were calculated with the modified approaches in formulation of (R) factor,with the procedure of nonlinear static (pushover) analysis stated in FEMA 356 Pre-standard (since TEC-2006 provides nonlinear static analyses for concrete structures only).For this parametric study, eight different systems with 3-Story and 6-Story aredesigned as per EC-3. Lateral loading of the steel frames are determined under therequirements of TEC-2006. Spectrum coefficient, S(T), was computed by taking Z3 soilprofile type.After calculating the response modification factors of these frames, the results arecompared with the design response reduction factors that were taken from TurkishEarthquake Code TEC-2006, EC-8, NEHRP and ATC-19.Results of this parametric study show that, for low story (3 story)structures, the calculated (R) values do approximately match with theinternational codes.As explained in the conclusion part, such parametric studies shall be extendedto cover up the deficiencies of TEC-2006.