Analog layout generation
Analog tümdevre için serim oluşturumu
- Tez No: 181209
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, tümdevre serim oluşturum aracı olan ALGv3 sunulmuştur. ALGv3,kendisi gibi Boğaziçi Üniversitesinde geliştirilen ALGv2'nin devamıdır. ALGv3, dürtbölümden oluşmaktadır; modül üretimi, bölüştürme, yerleştirme ve yol atayıcı.Modül üreticisi, basit tranzistörler oluşturabildiği gibi iç içe girmiş ve ortak merkezlitransistor yapılarını da oluşturabilir. Modüller performans kriterleri gözetilerek üretilir.Oluşturulan modullerin parametreleri olan parasit değerler, eşleştirme ve en-boy değerleri birmaliyet fonksiyonunda bir araya getirilmiştir. Bu maliyet fonksiyonu, modüllerin üretimparametreleri olan katlanma sayısı veya iç içe girme sayısının en uygun değerlerini bulmaktakullanılır.Tranzistörler, yerleştiricinin işini kolaylaştırmak için bölüştürülürler. Dervredeki iyibilinen yapılar bulunur, bu yapıların tranzistörleri yerleşim aşamasında bir arada tutulur.Bu aracın yol atayıcı kısmı henüz tamamlanmadı, düğümler birleştiriliyor fakat buyollar katman seviyesine aktarılmıyor.
Özet (Çeviri)
In this work an analog layout automation tool, ALGv3, is presented. ALGv3 issuccessor of ALGv2, which was also designed at Bogazici University. ALGv3 is composed offour parts; module generator, partitioner, placer and router.Module generator is capable of generating simple transistors as well as complexstructures such as merged, interdigitized and common centroid transistors. Modules can begenerated in a performance oriented manner. Parameters of modules that are extracted in thegenerator such as parasitic values, matching and aspect ratio values are combined in a costfunction. This cost function is used to find the optimum generation parameters such as foldnumber or quad number for module generator.Transistors are partitioned into groups in order to ease the job of placer. Well knownstructures are recognized in the circuit and transistors of the same group are kept together inplacement step.Router is not finished yet, the total currently routes the nodes, but these routes are notconverted to actual layers.